Поврзи се со нас

Гостивар

Позитивни на корона 333 лица од тестирани 2.440

Објавено

на

Нови 333  случаи на КОВИД-19 од 2440 тестирања се регистрирани во изминатите 24 часа. Починаа 16 пациенти, најмладиот на 33 години, дополнително уште лице починато на 30 ноември, согласно со регистарот на Мој термин. Според податоците на Институтот за јавно здравје, во изминатото деноноќие евидентирани се 376 оздравени пациенти.
Од новодијагностицираните 333, во Скопје се 154, Битола и Прилеп имаат по 23, Кавадарци – 22, Куманово – 16, Охрид – 15, Штип – девет, Струмица – осум, Велес – седум, Тетово – шест, Делчево и Валандово по пет нови случаи, Крива Паланка, Ресен и Кратово по четири, Кочани, Струга , Гевгелија и Неготино по три, Радовиш, Пробиштип, Богданци, Демир Хисар и Крушево по два и по еден новозаразен е регистриран во Гостивар, Кичево, Свети Николе, Виница, Македонска Каменица и Пехчево.
Од 16-те починати, четворица се од Скопје (42г, 54г, 64г и 80г), по двајца се од Битола (33г и 86г), Штип (62г и 78г) и Кочани (55г и 82г) и по еден починат од Прилеп (74г), Охрид (86г), Велес (80г), Крива Паланка (77г), Богданци (58г) и Демир Хисар (83г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови. Пациентот починат на 30 ноември, пријавен согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој термин, е од Кавадарци, на возраст од 63 години и починал во болнички услови.
Од оздравените 376 пациенти,  од: Скопје се 135, Битола – 34, Прилеп – 31, Кавадарци – 22, Кочани – 18, Велес – 16, Крива Паланка – 14, Куманово, Штип и Берово по 12, Гевгелија – девет, Ресен – осум, Тетово и Струмица по седум, Делчево – шест, Кичево, Кратово и Богданци по пет, Виница и Пробиштип по четири оздравени, Охрид, Валандово и Македонска Каменица по двајца и по еден оздравен од Свети Николе, Радовиш, Демир Хисар и Крушево.
Епидемиолошки анализи на заболени и на активни случаи по градови:
Скопје 94 627, Активни 3835
Куманово 12 899, Активни 244
Тетово 11 335, Активни 155
Прилеп 10 255, Активни 426
Битола 8708, Активни 615
Гостивар 8062, Активни 29
Велес 7307, Активни 327
Кавадарци 6991, Активни 307
Штип 6587, Активни 159
Охрид 6475, Активни 302
Струмица 6114, Активни 156
Кичево 4223, Активни 73
Кочани 4002, Активни 165
Струга 3907, Активни 69
Гевгелија 2797, Активни 119
Неготино 2563, Активни 58
Свети Николе 2116, Активни 80
Крива Паланка 1894, Активни 129
Ресен 1742, Активни 92
Радовиш 1727, Активни 67
Дебар 1456, Активни 2
Берово 1446, Активни 85
Делчево 1404, Активни 138
Виница 1157, Активни 40
Пробиштип 1118, Активни 26
Валандово 940, Активни 62
Кратово 773, Активни 45
Богданци 646, Активни 32
Демир Хисар 616, Активни 78
Крушево 590, Активни 35
Македонски Брод 495, Активни 12
Демир Капија 424, Активни 7
Македонска Каменица 417, Активни 65
Пехчево 351, Активни 12
Дојран 164, Активни 4
Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 18 минути

Субвенции за покачување на платите во приватниот сектор за 3.000 до 10.000 денари

Вестипред 49 минути

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 12 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 15 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 17 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 18 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 19 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 21 час

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 21 час

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

333 persona pozitivë të koronës nga 2.440 të testuar

Објавено

на

333 raste të reja të KOVID-19 nga 2440 testime janë regjistruar në 24 orët e fundit. Ndërruan jetë 16 pacientë, më i riu në moshën 33 vjeçare, në mënyrë plotësuese person që ka ndërruar jetë më 30 Nëntor, në përputhje me regjistrin e Moj Termin. Sipas të dhënave nga Instituti për shëndet publik, në 24 orët e kaluara janë evidentuar 376 pacientë të shëruar.
Nga të sapodiagnostikuarit 333, 154 janë në Shkup, Manastir dhe Prilep kanë 23, Kavadar 22, Kumanovë 16, Ohër 15, Shtip 9, Strumicë tetë, Veles shtatë, Tetovë gjashtë, Dellçevë dhe Vallandovë nga pesë raste të reja, Kriva Pallanka, Resnjë dhe Kratovë nga katër, Koçani, Struga, Gjevgjelia dhe Negotina nga tre, Radovish, Probishtip, Bogdanci, Demir Hisar dhe Krushevë nga dy dhe një i infektuar rishtazi është regjistruar në Gostivar, Kërçovë, Sveti Nikole, Vinicë. Makedonska Kamenica dhe Pehçevë.
Nga 16 të vdekurit, katër janë nga Shkupi (42, 54, 64 dhe 80), dy nga Manastiri (33 dhe 86), Shtipi (62 dhe 78) dhe Koçani (55 dhe 82) dhe një nga Prilepi (74). ), Ohri (86), Velesi (80), Kriva Pallanka (77), Bogdanci (58) dhe Demir Hisar (83). Të gjithë personat e raportuar vdiqën në spital. Pacienti i cili ndërroi jetë më 30 nëntor, i regjistruar sipas Regjistrit të  Vdekjeve me diagnozë KOVID-19 nga Moj termin, është nga Kavadari, në moshën 63 vjeçare dhe ka ndërruar jetë në spital.
Nga 376 të shëruar, nga: Shkupi janë 135, Manastiri 34, Prilepi 31, Kavadari 22, Koçani 18, Velesi 16, Kriva Pallanka 14, Kumanova, Shtipi dhe Berova 12, Gjevgjelia 9. Resnjë – tetë, Tetova dhe Strumicë nga shtatë, Dellçeva gjashtë, Kërçova, Kratovë dhe Bogdanci nga pesë, Vinica dhe Probishtip nga katër të shëruar, Ohri, Vallandova dhe Makedonska Kamenica nga dy dhe një nga Sveti Nikole, Radovishi, Demir Hisar dhe Krusheva.
Analizat epidemiologjike të rasteve të infektuara dhe aktive sipas qyteteve:
Shkup 94 627, Aktivë 3835
Kumanovë 12 899, Aktivë 244
Tetovë 11 335, Aktivë 155
Prilep 10 255, Aktivë 426
Manastir 8708, Aktivë 615
Gostivar 8062, Aktivë 29
Veles 7307, Aktivë 327
Kavadar 6991, Aktivë 307
Shtip 6587, Aktivë 159
Ohër 6475, Aktivë 302
Strumicë 6114, Aktivë 156
Kërçovë 4223, Aktivë 73
Koçan 4002, Aktivë 165
Strugë 3907, Aktivë 69
Gjevgjeli 2797, Aktivë 119
Negotinë 2563, Aktivë 58
Sveti Nikole 2116, Aktivë 80
Kriva Pallankë  1894, Aktivë 129
Resnjë 1742, Aktivë 92
Radovish 1727, Aktivë 67
Dibër 1456, Aktivë 2
Berovë 1446, Aktivë 85
Dellçevë 1404, Aktivë 138
Vinicë 1157, Aktivë 40
Probishtip 1118, Aktivë 26
Vallandovë 940, Aktivë 62
Kratovë p 773, Aktivë 45
Bogdanci 646, Aktivë 32
Demir Hisar 616, Aktivë 78
Krushevë 590, Aktivë 35
Makedonski Brod 495, Aktivë 12
Demir Kapi 424, Aktivë 7
Makedonska Kamenica 417, Aktivë 65
Pehçevë 351, Aktivë 12
Dojran 164, Aktivë 4
Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена