Поврзи се со нас

Гостивар

Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

Објавено

на

Во последните 24 часа направени се 4.151 тестирањe, а регистрирани се 482 нови случаи на КОВИД-19, што е околу 11%, соопшти Министерството за здравство. По региони:
• Скопје – 194
• Велес – 50
• Куманово – 28
• Кочани – 26
• Кавадарци – 23
• Прилеп и Штип – по 20
• Битола – 19
• Тетово – 13
• Струмица и Крива Паланка – 11
• Свети Николе – 10
• Пробиштип – 9
• Охрид – 7
• Гевгелија и Берово – по 5
• Кичево и Ресен – по 4
• Гостивар и Македонска Каменица – по 3
• Струга, Неготино, Радовиш, Виница, Кратово и Демир Хисар – по 2
• Делчево, Богданци, Крушево, Пехчево и Дојран – по 1
Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 6 починати лица од Куманово (89г,85г,71г,71г,58г и 52г), 4 починати лица од Прилеп (85г,77г,68г и 61г) и по едно починато лице од Кавадарци (69г) и Велес (62г). Од пријавени лица 11 се починати во болнички услови,а само едно лице е починато дома.
Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 12.10.2021 до 23.10.2021 година. Регистрирани се 2 починати лица од Скопје, 2 починати лица од Битола и едно лице од Крива Паланка, на возраст од 81 до 41 години. Од пријавени лица, тројца се починати во домашни услови,а две лица се починати во болнички услови.
Регистрирани сe 280 оздравени пациент од:
• Скопје – 124
• Куманово – 46
• Штип – 18
• Велес – 15
• Кавадарци – 14
• Охрид – 13
• Кочани – 12
• Кичево и Македонска Каменица – по 6
• Прилеп и Струмица – по 5
• Струга, Свети Николе и Кратово – по 3
• Битола – 2
• Гевгелија, Неготино, Радовиш, Делчево и Пробиштип – по 1
Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена