Поврзи се со нас

Спорт

Познати деталите за навивачите во Букурешт – Без билет и медицинска алка нема влез на стадион

Објавено

на

На 13 јуни нашата фудбалска селекција го започнува историскиот настап на ЕУРО 2020. Романската фудбалска федерација објави детални правила за навивачите кои ќе отпатуваат за Романија како и за влез на трибините на Националната арена во Букурешт.

Според последниот извештај, Македонија е ставена во зелена зона, што значи македонските навивачи можат да влезат во Романија без ПЦР-тест или задолжителна изолација и нивниот престој во земјата на Влад Цепеш не е ограничено.

Влезот на Националната арена во Букурешт нема да е возможен без билет и медицинска алка, која ќе чини (5 леи) 1 евро. За да се добие алката ќе треба да се приложи потврда за примена втора доза на вакцина, десет дена од аплицирањето на таа втора доза, негативен ПЦР-тест со важност до 72 часа, потврда за прележан од ковид-19 помеѓу 15 и 90 дена. Алката е задолжитлна на натпреварите како доказ дека на стадионот нема ковид.

За оние кои не ги исполнуваат погоре наведените услови, ширум Букурешт ќе бидат поставени медицински пунктови каде фановите ќе може да направат брзи антигени тестови кои ќе имаат 24 часовна важност, со кои исто така може да се добие алката, цената на тестот ќе чини (40 леи) 8 евра.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 2 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 2 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 4 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 4 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 7 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 8 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 9 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 11 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 12 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 14 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Sport

Dihen detajet e tifozëve në Bukuresht- pa biletë dhe byzylyk mjekësor nuk ka hyrje në stadium

Објавено

на

Më 13 Qershor seleksioni ynë futbollistik e fillon shfaqjen historike në EURO 2020. Federacioni futbollistik rumun shpalli rregulla të detajuara për tifozët të cilët do të udhëtojnë në Rumuni si dhe për hyrje në tribunat e Arenës nacionale në Bukuresht.

Sipas raportit të fundit, Maqedonia është e vendosur në zonën e gjelbërt, që do të thotë se tifozët maqedonas mund të hyjnë në Rumuni pa test PCR ose izolim të detyrueshëm dhe qëndrimi i tyre në shtetin e Vlad Cepesh nuk është i kufizuar.

Hyrja në Arenën nacionale në Bukuresht nuk do të jetë i mundshëm pa biletë dhe byzylyk mjekësor, që do të kushtojë (5 Lei) 1 euro. Që t’a fitoni byzylykun do të duhet të bashkangjitet vërtetim për dozë të dytë të pranuar të vaksinës, dhjetë ditë nga aplikimi i dozës së dytë, test PCR negativ i vlefshëm deri në 72 orë, vërtetim për kovid-19 të kaluar ndërmjet 15 dhe 90 ditëve. Byzylyku është i domosdoshëm në garat si vërtetim se në stadium nuk ka kovid.

Për ato që i përmbushin kushtet e lartë shënuara, nëpër Bukuresht do të jenë të vendosura pika mjekësore   ku tifozët do të mund të bëjnë teste antigjene të shpejta të cilat do të vlejnë një periudhë prej 24 orësh, me të cilat gjithashtu mund të fitohet byzylyku, çmimi i testit është (40 Lei) 8 euro.

Популарно изминативе 100 дена