Поврзи се со нас

Спорт

Познати сите можни противници на фудбалерите во баражот за СП 2022

Објавено

на

По завршувањето на квалификациите за Светското првенство 2022, познати се 12-те учесници кои ќе играат во плејофот. Десет од нив беа второпласирани во своите групи, додека Австрија и Чешка доаѓаат преку Лигата на нации.

За првпат во историјата бараж за Мундијалот ќе игра македонската фудбалска репрезентација. „Црвено-жолтите“ ќе бидат во групата на неносители заедно со, Турција, Полска, Украина, Австрија, Чешка.

Во групата на носители се: Русија, Италија, Португалија, Шкотска, Шведска и Велс.

По ждрепката закажана за 26 ноември ќе се формираат три групи со по четири селекции. Во секоја група ќе се игра по еден полуфинален и еден финален меч. Победниците од сите групи ќе се пласираат на Мундијалот во Катар следната година.

Полуфиналињата ќе се играат на 24 март 2022 година, финалињата пет дена подоцна (29 март).

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 часа

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 4 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 6 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 6 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 9 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 21 час

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 1 ден

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена