Поврзи се со нас

Македонија

Прашањето за парламентарното мнозинство останува отворено, партиите со меѓусебни обвинувања

Објавено

на

Повик за проширување на парламентарното мнозинство за европска иднина на земјава, обелоденување на случај за нелегално финансирање на политичка партија, но и повик до институциите да извршат увид во наводното нелегално финансирање, го одбележаа вчерашниот ден на партиско ниво.

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби вчера пред отворањето на третото издание на културно-научната манифестација „Денови на азбуката“ изјави дека Владата е стабилна и ги повика пратениците кои сакаат да ја видат земјата во ЕУ да се приклучат кон парламентарното мнозинство.

– Ова парламентарно мнозинство, оваа Влада опстои и шансата да се добие датум за отпочнување на преговори на 14 декември веќе е реална. Сметам дека парламентарното мнозинство и пратениците кои ја поддржуваат евроатлантска Северна Македонија ќе расте и убеден сум дека во деновите пред нас и други пратеници ќе се придружат на ова парламентарно мнозинство кое ќе расте и ќе опстои за да ја спроведе програмата што ја поддржаа граѓаните на парламентарните избори, нагласи Груби.

Според Груби, „Левица“ била таа што вршела притисок врз пратениците да не ја искажат својата волја.

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ побараа „Груби да престане да глуми Европеец“, и, како што наведоа, „лажно да се прикажува како некаков фактор.

– Со Артан Груби и ДУИ може само да биде киднапиран пратеник, а не и да се интегрираме во ЕУ, наведе ВМРО-ДПМНЕ во реакцијата на изјавата на Груби.

И од СДСМ вчера информираа дека остануваат отворени за соработка со сите политички партии, особено со оние кои тежнеат кон исти вредности.

– Како политичка партија сериозна и посветена на демократските процеси во државата остануваме отворени за понатамошна комуникација со сите политички партии, особено со оние кои ги делиме истите вредности, изјави вчера пратеничката Славјанка Петровска, според која опозицијата го нема долго најавуваното парламентарно мнозинство.

Пратеникот на движењето „Беса“, Кастриот Реџепи, пак, кој не се појави во Собранието во четвртокот кога требаше да се гласа по иницијативата на опозицијата за доверба на Владата, најави дека денеска на прес-конференција ќе каже зошто не се појавил и ја повика матичната партија да не презема избрзани чекори кои ќе им нанесат штета на партиските структури.

Обвинување за „црни пари“ кај опозицијата, ВМРО-ДПМНЕ повика институциите да истражат

СДСМ викендов излезе со обвинување за нелегално финансирање на партија. Пратеничката Славјанка Петровска на прес-конференција праша дали во новиот случај се вмешани лица блиски до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

-Јавноста е запознаена дека Управата за финансиска полиција има отворено предистрага за нелегално финансирање на политичка партија. Станува збор за голем скандал. Според јавно објавените информации преку препродажба на ниви по десеткратно повисока цена обезбедени се милионски средства, на нелегален, криминален начин. Постои основано сомневање дека на крајот овие црни пари завршиле во белиот дворец, истакна Петровска, додавајќи дека очекува одговори од Мицкоски, но и надлежните институции.

Од ВМРО-ДПМНЕ експресно одговорија дека не се истражен орган и ги повикаа надлежните институции да го истражат случајот поради кој, според нив, бил извршен упад во домот на пратеник на денот кога требало да се гласа за недоверба на Владата.

-Истиот ден кога власта упадна во домот на пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ исто така се дрзна и да киднапира пратеник. Го повикуваме Обвинителството да го испита случајот, а партијата на премиерот во заминување да побара расветлување на низа други криминални случаи каде постојат вистински докази, како што е случајот рекет и тврдењето дека парите завршиле кај Вице и Зоран Заев, порачаа од ВМРО-ДПМНЕ.

Во четвртокот, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Јован Јаулески објави дека рано утрото во домот на неговите родители влегле припадници на финансиската полиција и извршиле претрес. Тој за настанот информира на неговиот фејсбук профил.

По објавата на Јаулески, од Управата за финансиска полиција соопштија дека претресот не е извршен во домот на пратеникот Јован Јаулески, ниту, пак,  кај некој друг претставник на политичка партија, туку се однесува на вработени од ЕВН Електрани Mакедонија ДООЕЛ Скопје и ЕВН Македонија АД Скопје.

– Целосно ги демантираме и отфрламе изјавите на пратеникот Јован Јаулески дека претресот е извршен кај него дома, ниту пак кај некој друг претставник на политичка партија. Предистражната постапка се однесува на вработени лица во ЕВН Електрани Mакедонија ДООЕЛ Скопје и ЕВН Македонија АД Скопје, истакнуваат од Управата во пишано соопштение до медиумите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 2 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 4 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 6 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 6 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 8 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 8 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 10 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 11 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 12 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 12 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 12 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 13 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 13 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 5 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 5 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Pyetja për shumicën parlamentare mbetet e hapur, partitë me akuza në mes vete

Објавено

на

Thirrje për zgjerim të shumicës parlamentare për ardhmëri europiane në vendin tonë, zbardhje e rastit për finansim jo legal të partisë politikr, por edhe thirrje deri te institucionet të kryejnë inspektim në finansimin gjoja se jolegal, e shënuan ditën e djeshme në nivel partiak.

Zëvendësministri i parë dhe ministri për sistem politil dhe marëdhënie mes komuniteteve Artan Grubi dje para hapjes së edicionit të tretë të manifestimit kulturoro-shkencor “Ditët e alfabetit” deklaroi se Qeveria është stabile dhe i thirri deputetët që duan ta shohin vendin tonë në EU të kyçen në shumicën parlamentare.

– Kjo shumicë paralamentare, kjo Qeveri mbijetou dhe shansi të fitohet datë për fillim të negocimeve më 14 Dhjetor është tashmë reale. Konsideroj se shumica parlamentare dhe deputetët që e mbështesin Maqedoninë e Veriut euroatlantimr do të rritet dhe jam i bindur se në ditët para nesh edhe deputetë të tjefë do të bashkangjiten në këtë shumicë parlamentare që do të rritet dhe do të mbijetojë për ta zbatuar programin që e mbështetën qytetarët në zgjedhjet parlamentare, theksoi Grubi.

Sipas Grubit “Levica” ka qenë ajo që ka kryer presion mbi deputetët të mos e shprehin vullnetin e tyre.

Nga VMRO-DPMNE opozitare kërkuan “Grubi të ndalojë të aktrojë Europian”, dhe, siç theksuan “rrejshëm të tregohet si ndonjë faktor”.

– Me Artan Grubu dhe BDI mundet vetëm të jeni deputet i kidnapuar, e jo edhe të integrohemi në EU, theksoi VMRO-DPMNE në reagimin e deklaratës së Grubit.

Edhe nga LSDM dje informuan se mbete të hapur për bashkëpunim me të gjitha partitë politike, veçanërishr me ato që peshojnë kah vlerat e njejta.

– Si parti politike serioze dhe e përkushtuar në proceset demokratike në shtet mbetemi të hapur për komunikim të mëtejshëm me të gjitha partitë politike, veçanërisht me ato me të cilat ndajmë vlera të njëjta, deklaroi dje deputetja Sllavjanka Petrovska, sipas së cilës opozita nuk e ka shumicën e lajmëruar parlamentare.

Deputeti i lëvizjes “Besa”, Kastriot Rexhepi, nga ana tjetër, i cili nuk u shfaq në Kuvend të enjten kur duhej të votohet pas iniciativës së opozitës për besim të Qeverisë, njoftoi se sot në pres-konferencën do të tregojë pse nuk është shfaqur dhe e thirri partinë amë të mos ndërmarrë hapa të përshpejtuara që do tu bëjnë dëm strukturave partiake.

Akuzë për “para të zeza” tek opozita, VMRO-DPMNE thirri institucionet të investigojnë 

LSDM këtë vikend hyri me akuza për finansim jolegal të partisë. Deputetja Sllavjanka Petrovska në pres-konferencën pyeti a janë të involvhar në rastin e ri të afërm të liderit  VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski.

-Publiku është në dijeni se Drejtoria e Policisë Financiare ka hapur një hetim për financim të paligjshëm të një partie politike. Ky është një skandal i madh. Sipas informacioneve të publikuara publikisht, përmes rishitjes së arave me çmim dhjetëfish më të lartë, janë siguruar miliona fonde, në mënyrë të paligjshme, kriminale. Ekziston dyshimi i bazuar se këto para të zeza në fund kanë përfunduar në Pallatin e Bardhë, tha Petrovska, duke shtuar se pret përgjigje nga Mickoski, por edhe nga institucionet kompetente.

VMRO-DPMNE shprehimisht u përgjigj se nuk janë organ hetues dhe u bëri thirrje institucioneve kompetente që ta hetojnë rastin për të cilin sipas tyre është bërë ndërhyrje në shtëpinë e një deputeti në ditën e votimit të mosbesimit. do të mbahej qeveria.

-Në të njëjtën ditë kur qeveria hyri në shtëpinë e një deputeti nga radhët e VMRO-DPMNE-së, ai guxoi të rrëmbejë edhe një deputet. I bëjmë thirrje Prokurorisë që të hetojë rastin dhe partisë së kryeministrit në largim të kërkojë zbardhjen e një sërë çështjesh të tjera penale ku ka prova reale, siç është rasti i reketimit dhe pretendimi se paratë kanë përfunduar te zv. dhe Zoran Zaev, tha VMRO-DPMNE.

Të enjten, deputeti i VMRO-DPMNE-së, Jovan Jauleski, ka njoftuar se anëtarët e policisë financiare kanë hyrë herët në mëngjes në shtëpinë e prindërve të tij dhe kanë kontrolluar atë. Ai ka bërë të ditur për ngjarjen në profilin e tij në Facebook.

Pas deklaratës së Jauleskit, Drejtoria e Policisë Financiare njoftoi se bastisja nuk është bërë në shtëpinë e deputetit Jovan Jauleski, e as në ndonjë përfaqësues tjetër të partisë politike, por janë referuar punonjësve të EVN Elektrani Maqedoni SHA Shkup dhe EVN Maqedoni SHA Shkup.

– Në tërësi i mohojmë dhe i hedhim poshtë deklaratat e deputetit Jovan Jauleski se bastisja është bërë në shtëpinë e tij dhe as në ndonjë përfaqësues tjetër të partisë politike. Procedura para-hetimore ka të bëjë me punëtorët e EVN Elektrani Maqedoni SHA Shkup dhe EVN Maqedoni SHA Shkup, thuhet në njoftimin me shkrim të Zyrës për media.

Популарно изминативе 100 дена