Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Право на глас на локалните избори имаат 1.824 864 граѓани

Објавено

на

Државната изборна комисија (ДИК) вчеравечер на седница го заклучи Избирачкиот список, согласно член 52 од Изборниот законик и промените/ажурирање што произлегоа од јавниот увид во податоците на списокот. Право на глас Локалните избори имаат вкупно 1.824 864 граѓани.

Потпретседателката на комисијата, Дитмире Шеху појасни дека од вкупниот број гласачи, во изводите на Избирачкиот список се запишани 1 740 147, додека во посебните извори од Избирачкиот список за лица кои согласно евиденцијата на надлежниот орган се на привремена работа или престој во странство се запишани 82.461 гласач, на издржување казна затвор или се во притвор се запишани 1.899 гласачи, лица кои се во установи за вонсемејно сместување се запишани 351 гласач и во посебниот извод на Избирачкиот список кои согласно евиденцијата на МТСП се водат како внатрешно раселени лица се запишани шест гласачи.

Потпретседателката Шеху и членот на ДИК Кренар Лога имаа издвоено мислење т.е. несогласување за Избирачкиот список што се однесува до општините Чучер-Сандево и Бутел и изјавија дека нема да ги потпишат изводите за овие две општини.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 2 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Të drejtë të votës në zgjedhjet lokale kanë 1.824 864 qytetarë

Објавено

на

Komisioni shtetëror zgjedhor (KSHZ) mbrëmë në seancë e mbylli Listën zgjedhore, në përputhje me nenin 52 nga Kodi zgjedhor dhe ndryshimet/ përditësimet që dolën nga hetimi publik tek të dhënat e listës. Të drejtën e votës në Zgjedhjet lokale kanë gjithësej 1.824 864 qytetarë.

Nënkryetarja e komisionit, Ditmire Shehu sqaroi se nga numri i përgjithshëm i votuesve, në çertifikatat e Listës zgjedhore janë të evidentuar 1 740 147, kurse në burimet e veçanta të Listës zgjedhore për persona që në përputhje me evidentimin e organeve kompetente janë në punë apo qëndrim të përkohshëm jashtë vendit janë të shënuar  82.461 votues, për mbajtje të dënimit apo në paraburgim janë të shënuar 1.899 votues, persona që janë në institucione për akomodim jashtë familjes janë shënuar 351 votues dhe në çertifikatën e veçantë të Listës zgjedhore që në përputhje me evidentimin e MPPS mbahen si persona të zhvendosur brenda vendit janë shënuar gjashtë persona.

Nënkryetarja Shehu dhe anëtari i KSHZ Krenar Lloga kishin mendime të ndara gjegjësisht mospajtim për Listën zgjedhore sa u përket komunave Çuçer-Sandevo dhe Butell dhe deklaruan se nuk do t’i nënshkruajnë çertifikatat për këto dy komuna.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена