Поврзи се со нас

Гостивар

Право на К-15 и стагнација на платите – состанок на РО на СОНК – Гостивар

Објавено

на

Регионалниот одбор на Синдикатот за образование и наука – Гостивар на последната одржана седница главно дискутирал за правото на регрес, К15 и за незадоволството од стагнацијата на платите споредено со поскапувањата.

„На седницата, главен акцент беше ставен на големото незадоволство заради стагнација на платите во однос на големиот раст на цените за животните трошоци и опаѓање на животниот стандард. Исто така, беше дискутирано и за Заклучоците од седницата на Советот на СОНК и постапување по истите, а беше отворено прашањето и за начинот на функционирање на синдикалните организации, со цел зголемување на членството во истите. За таа цел, беше усогласен ставот дека периодот што следи ќе биде период на подигнување на правата на работниците, односно едукација и континуирана обука на членството во областа на синдикалната заштита, враќање на стекнатото право за регрес на годишен одмор, јубилејни награди и други додатоци на плата, продолжување на социјалниот дијалог со социјалните партнери, како и зајакнување на единството помеѓу членовите и изнаоѓање на заеднички решенија по однос на отворените прашања.“, информира СОНК.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 6 минути

Апсење во Гостивар, пронајдени 34 пакувања хероин

Македонијапред 1 час

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 2 часа

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 13 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 15 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 16 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 17 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 19 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 20 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 21 час

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 22 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 22 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 23 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

E drejta në K-15 dhe stagnimi i pagave – Mbledhja e BR të SASHK – Gostivar

Објавено

на

Bordi Rajonal i Sindikatës për Arsim dhe Shkencë – Gostivar në seancën e kaluar kryesisht ka diskutuar për të drejtën në rekurs, K15 dhe pakënaqësinë me stagnimin e pagave në krahasim me rritjen e çmimeve.

“Në seancë theksi kryesor u vu tek pakënaqësia e madhe për shkak të stagnimit të pagave në raport me rritjen e madhe të çmimeve për shpenzimet e jetesës dhe rënien e standardit jetësor. Gjithashtu, janë diskutuar edhe konkluzionet nga seanca e Këshillit të SASHK-ut dhe veprimi sipas tyre, si dhe është hapur pyetja për mënyrën e funksionimit të sindikatave, me qëllim të rritjes së anëtarësimit të tyre. Për atë qëllim është harmonizuar qëndrimi që periudha në vijim do të jetë periudhë e ngritjes së të drejtave të punëtorëve, përkatësisht edukimit dhe trajnimit të vazhdueshëm të anëtarësisë në fushën e mbrojtjes sindikale, kthimit të së drejtës së fituar për rekurs te pushit vjetor, çmimeve jubilare. dhe shtesa të tjera te pagave, vazhdimi i dialogut social me partnerët social, si dhe forcimi i unitetit ndërmjet anëtarëve dhe gjetja e zgjidhjeve të përbashkëta për çështjet e hapura”, njofton SASHK.

Популарно изминативе 100 дена