fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Православен празник Цветници во чест на влегувањето на Исус во Ерусалим

Објавено

на

Денес е празникот Цветници, во чест на свеченото влегување на Исус Христос во Ерусалим. Празникот уште се нарекува Цветоносна недела и Врбица. Спасителот во Ерусалим бил пречекан од голем број верници кои дошле да му се поклонат и патот му го послале со цвеќиња и врбови гранчиња.

Цветници е подвижен празник и секогаш се прославува една недела пред Велигден. Од утре, почнува страдалната седмица или велика недела кога се одбележуваат последните денови на Исусовите страдања. Деновите пред Велигден се исполнети со покајување, прошка, пост и молитва.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!