Поврзи се со нас

Вести

Православен празник Свети Атанасиј (зимски)

Објавено

на

Православните христијани, денес 31 јануари го празнуваат Св. Атанасиј Велики.  Овој светец, верниците го чествуваат два пати во годината, на 15 мај како летен и на 31 јануари како зимски празник.

Свети Атанасиј, наречен Велики е роден во Александрија во 296 година. Од детство бил наклонет кон духовниот живот. Над 40 години бил Архиепископ на Александрија.  Во текот на своето делување, на неколку пати бил прогонуван од страна на римските императори. Едно период од својот живот минал во пустина заедно со свети Антониј Велики.

Денес слават именден: Атанас, Атанаска, Танас, Тане, Танаска, Насе, Насте. Во народот постои верување дека со настапувањето на празникот главните студови веќе се поминати и започнува затоплување на времето. Во народното верување, Св.Атанасиј е победник над силните студови и мразови.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена