fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Православен празник во чест на Свети Архангел Михаил

Објавено

на

Денешниот празник православните христијани го одбележуваат во слава на сите ангелски чинови. Наречен е Собор на Свети Архангел Михаил, затоа што Архангел Михаил бил водач на целата ангелска војска и водач на сите небесни сили.

Собор на Свети Архангел Михаил е меѓу поголемите есенски празници. Меѓу народот е попознат како Аранѓел или Аранѓеловден.

Именден денес празнуваат: Ангел, Ангелина, Михаил, Мила, Милка, Михаела, Михо, Рајко, Рајна, Ратка…

Многу семејства денешниот ден го имаат за домашен празник и слава.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!