fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Православните христијани го слават Цветници

Објавено

на

Православниот свет денес го слави празникот Цветници, во чест на свеченото влегување на Исус Христос во Ерусалим. Празникот уште се нарекува Цветоносна недела и Врбица. Спасителот во Ерусалим бил пречекан од голем број верници кои дошле да му се поклонат и патот му го послале со цвеќиња и врбови гранчиња.

Цветници е подвижен празник и секогаш се прославува една недела пред Велигден. Од утре, почнува страдалната седмица или велика недела кога се одбележуваат последните денови на Исусовите страдања. Деновите пред Велигден се исполнети со покајување, прошка, пост и молитва. Преку црковните богослужби на почетокот на седмицата верниците се потсетуваат на последните беседи и поуки на Исус кон апостолите и луѓето.

Цветници во Гостивар традиционално се прославува со литургија на Свети Јован Златоуст со која чиноначалствува надлежниот Архиереј на тетовско-гостиварската епархија, Митрополитот г. Јосиф.

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 3 часа

Видео упатство: Како ученикот да се најави на Платформата за далечинско учење

Занимливостипред 6 часа

Секогаш е интересно да научите нешто ново за себе – Занимливости за човековата психа

Гостиварпред 9 часа

Во регионот на Гостивар 6 оздравени, 3 нови случаи, 1 починат, во земјава 148 новозаразени со ковид

Македонијапред 9 часа

Грантови од 3.000 до 10.000 евра ќе добијат рестораните за свадби

Македонијапред 9 часа

Премиерот Заев најави 31 мерка за поддршка на стопанството и граѓаните

Гостиварпред 10 часа

Празничниот викенд за 11 Октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“ и ќе важи за домашни производи и ИТ опрема до 500 евра

Гостиварпред 14 часа

Возачите во Гостивар крајно недисциплинирани – 101 казна во акцијата на МВР

Гостиварпред 15 часа

„Кокошка“ со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!