Поврзи се со нас

Вести

Православните верници го слават празникот Митровден

Објавено

на

На денешен датум, Македонската православна црква го одбележува празникот Митровден, посветен на свети Димитриј Солунски. Овој светец бил заштитникот на градот Солун, а уште е наречен чудотворец и мироточив. Празникот се смета за меѓник меѓу летниот и зимскиот период од годината. Поради собраните плодови, значително намалениот ден и студеното време, се вели дека со Митровден започнува зимата.

Именден денес празнуваат: Димитрија, Митре, Мите, Димо, Димко, Димка, Митра…

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена