Поврзи се со нас

Гостивар

Православните верници го слават празникот Митровден

На денешен датум, Македонската православна црква го одбележува празникот Митровден, посветен на свети Димитриј Солунски. Овој светец бил заштитникот на градот Солун, а уште е наречен чудотворец и мироточив. Празникот се смета за меѓник меѓу летниот и зимскиот период од годината. Поради собраните плодови, значително намалениот ден и студеното време се вели дека со Митровден започнува зимата.

Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Мите, Димо, Димко, Димка, Митра…

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!