Поврзи се со нас

Гостивар

Православните верници го слават празникот во чест на Свети Стефан

Третиот ден од Божик православната црква го посветува на споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Наречен е првомаченик затоа што прв настрадал за Христовата вера.Свети Стефан се смета за заштитиник на болните, старите и сиромашните.

Именден денеска празнуваат: Стефан, Стефанка, Стефанија, Фанија, Фанка, Стојан, Стојанка, Стојмен, Стоичко.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!