fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Православните верници одбележуваат летна Света Петка

Објавено

на

Според православниот календар денес се одбележува празникот на светицата Параскева (Петка) Римјанка, меѓу народот познат како летна Света Петка. Родум од Рим од побожни родителите кои од мали нозе ја воспитувале во духот на христијанството. Кога починале го раздала целиот свој имот на бедните, се замонашила и го проповедала божјото слово. Била судена и мачена од римскиот суд и на крај и била отсечена главата.
Во православието постојат три светици со исто име, Света Параскева – Петка. Првата е Света Петка – Римјанка, втората Света Петка од Иконија и третата Света Петка Епиватска, позната и како Трновска. Овие личности името го добиле поради тоа што се родени во петок, а петокот бил ден за подготовка поради тоа што кај Евреите во претхристијанскиот период, саботата била празник. Оттука Параскева значи подготовка.
Со денешниот празник завршува циклусот женски празници.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!