fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Православните верници одбележуваат празник Отсекување на главата на Свети Јован Крстител

Објавено

на

Според календарот на МПЦ, денес се одбележува празникот Отсекување на главата на Свети Јован Крстител.

Во времето кога Јован проповедал во Палестина, во Галилеја владеел Ирод Антипа, кој бил неморален и расипан човек. Ја избркал својата законита жена и живеел незаконито со Иродијада, жената на својот се уште жив брат. Јован јавно го прекорувал и разобличувал, па Ирод го затворил. Во една прилика Ирод приредил гозба во својот дворец. Ќерката на Иродијада, Саломија, го восхитила Ирод со својата страствената игра на гозбата, така што овој замаен од пиењето и ветил се што ќе посака. Саломија, поучена од мајка и, која не можела да му го прости јавното разобличување на Јована, ја побарала главата на пророкот.

Црковните правила налагаат верниците, денешниот ден да го поминат во строг пост.

Во Бигорскиот манастир, каде денес има манастирска слава, традиционално се собираат голем број верници.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!