fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Православните верници го одбележуваат Петровден

Објавено

на

Наречен празник на врховните апостоли, денешниот датум 12 јули православниот свет го слави Петровден.

Апостолот Петар се смета за олицетворение на  цврстата и искрена вера. На иконите, светите апостоли Петар и Павле се претставени заедно: Петар со клучеви од рајот, а Павле со меч. Постојат различни народни верувања за овие двајца апостоли. Според едни Петар и Павле биле иста личност, според други, тие биле браќа.

Именден денес празнуваат: Петар, Петре, Петра, Петранка, Петруна…Утре на Павловден, именден слават: Павле, Пајо, Павлина…

Утрото на Петровден се оди во црква, а оној кој постел во Петровденскиот пост се причестува. На овој ден може и да се работи зашто е во време на најголемата жетва, а според верувањето дури и Св. Петар тој ден земал срп и жнеел.

Во минатото во Галичник на Петровден се негувала традиција на правење на свадбените веселби. Тогаш печалбарите доаѓале во родниот крај и масовно се венчавале. Некогаш во еден ден имало и по педесетина свадби.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!