fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Православните верници одбележуваат Крстовден

Објавено

на

Според календарот на Македонската православна црква, денес е Воздвижение на Чесниот Крст – Крстовден. Празникот се слави во чест на пронаоѓањето на крстот на кој бил распнат Исус Христос на Голгота и враќањето на крстот во Ерусалим во седмиот век од новата ера. Според правилата на Православната Црква, овој ден е строг пост, освен ако се празнува во сабота и недела, кога се пости на масло.

Крстовден е празник на пост и покајание. За време на празникот, Крстот е положен во центарот на храмовите, опкружен со цвеќе и гранчиња босилек. Именден денес слават Крсто, Кристина, Крстана…

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!