fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Православните верници слават Успение на Пресвета Богородица

Објавено

на

Православните верници денес го чествуваат пазникот Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица. Во чест на мајката божја црквата одбележува повеќе датуми, а денешниот е еден од најзначајните. Самиот збор успение значи заспивање – во смисла дека се слави вознесувањето на Богородица на небото. Според црковното предание, Богородица го завршува својот живот тивко и мирно без болести и страдања.

Кон нејзиниот лик и дело верниците негуваат голем култ и упатуваат молитви за исцелување, здравје и бериќет. Меѓу народот постои верување дека Богородица е заштитничка на мајките и на жените и дека им помага на оние кои не можат да имаат деца.

Именден денес слават: Марија, Мара, Марјан, Маријана…

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!