Поврзи се со нас

Гостивар

Празнична дружба во новогодишен дух во гимназијата во Гостивар

Објавено

на

Со желби за радост и здравје, пораки за сплотеност и заедништво, празнична музика и симболични подароци, гимназијалците во Гостивар денес создадоа новогодишна магија во училиштето. Вредните раце и креативноста на професорите и средношколците го претворија холот во „зимска бајка“ со украси и декорации, а во атмосферата денес на заедничка дружба имаа можност да уживаат основци од гостиварските училишта, како и децата со посебни потреби.

„Идејата произлезе од професорките Фатмире Весели, Блерима Амети, Снежана Китаноска и Елизабета Наумчевска, мене многу ми се допадна и дадов поддршка сето тоа да се реализира. Во активностите за декорирање, изработки и слично учествуваа самите средношколците, а исто така подготвија и музички изведби со кои денес ги пречекуваме нашите гости, учениците од основните училишта и децата со посебни потреби. Имаме и скромни подароци за сите нив. Целта е да се дружиме и да покажеме креативност.“, рече Мирсад Исеини, директор на гимназијата.

Забавно и весело на настанот беше и за гостите и за домаќините.

„Многу не‘ радува што гимназијата денес беше полна со гости, основци, родители, наставници, дечињата со посебни потреби и заедно се дружевме, ја почувствувавме новогодишната атмосфера и секако си посакавме среќна и успешна нова 2023-та година“, рече пом.директорката Светлана Јовановска.

Гимназијалците ги испишаа своите желби и пораки за Новата година на ѕидната табла со надеж дека ќе им се исполнат.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 3 часа

Летно-зимско време…Кои се последиците од поместувањето на часовникот

Гостиварпред 5 часа

Кривична за измама против гостиварец, наплатил 1.800 евра да направи кујна ама не ја испорачал

Македонијапред 8 часа

Годинава ќе има дополнително олеснување на државната матура

Македонијапред 8 часа

Доделени годишните новинарски награди на Здружението на новинари на Македонија

Гостиварпред 9 часа

На Светскиот ден на театарот Гостиварски театар започна подготовка на нова претстава, комедија за бракот

Македонијапред 11 часа

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Гостиварпред 12 часа

Усмртена мечка на патот Тетово-Скопје, возачот повреден

Гостиварпред 13 часа

Неделна акција на полицијата за брзо возење-49 казни во Гостивар, 99 во Тетово

Вестипред 14 часа

Ќе ставам крај на војната во Украина за 24 часа, вети Трамп

Гостиварпред 6 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена