Поврзи се со нас

Гостивар

Празникот Св. Јован Крстител со литургија и обичаи прославен во гостиварски Вруток

За православните верници денес е празник Собор на Свети Јован Крстител. Во чест на овој светец, се одбележуваат неколку празници во текот на годината, а главен празник е на денешен ден (20 јануари). Црквата утврдила да се прославува веднаш после празникот Боголавление-Водици, затоа главното дело на свети Јован, се состоеше во подготвувањето на народот за доаѓањето на Исус Христос. Кај народот денешниот празник уште се нарекува Женски Водици.

Карактеристично славење на празникот има во гостиварското село Вруток, кадешто според традициите ги бањаат кумовите во реката Вардар, а во водата се истураат јаболка за здравје и бериќет.

Утрово, во храмот „Св. Архангел Михаил“ во Вруток, по повод Собор на Свети Јован Крстител Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија, во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво. На литургијата верниците се причестија со светите Христови тајни.

фото:тетовско-гостиварска епархија

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!