Поврзи се со нас

Гостивар

Празникот „Свети Климент Охридски“ одбележан во техничкото училиште во Гостивар

Објавено

на

Со пригодна манифестација, која се одржа во училишниот хол, учениците и професорите од средното техничко училиште го одбележаа престојниот празник, посветен на Свети Климент Охридски, 8 Декември.

Настанот се организираше под менторство на професорките по македонски јазик Гордана Страшевска, Анѓелина Нофитоска и Верица Ефтоска Илиоска.

„Одбележувањето на овој празник за средното техничко училиште секогаш претставува еден предизвик, момент во времето и во просторот на кој денес му припаѓаме. Навистина ни претставува посебна чест да му оддадеме почит и благодарност на големиот учител по чии стапки чекориме успешно повеќе од еден милениум. Македонија отсекогаш била лулка на словенската писменост и култура и за животот на Климент Охридски претставува посебна чест и обврска да се говори“, рече Ефтоска Илиоска.

Во рамки на манифестацијата ученици преку реферат и видео презентација потсетија на ликот и делото на Свети Климент, а беа прочитани литературни творби кои го слават овој великан.

Свои кратки обраќања имаа директорот на училиштето Бесир Салиу и заменик директор Бошко Самојловски.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена