Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
  • Дата: 05/05/2019 | 21:48

Преброени над 90% од гласовите: Пендаровски 52%, Силјановска Давкова 44%

Државната изборна комисија до сега обработи 93% од избирачките места и резултатот  следен:

За Стево Пендаровски гласале 395.416 избирачи, што е 52,24%, додека за Гордана Силјановска Давкова својот глас го дале 334.508 гласачи или 44,19%.

Изброени се 27.037 неважечки ливчиња.

Од штабот на Пендаровски веќе прогласија победа и слават.

Напишете коментар