Поврзи се со нас

Занимливости

Пред 40 години таа мистериозно преживеа иако телото ѝ беше 6 часа под мраз! Што вели науката денес

Објавено

на

  Едно новогодишно утро во Минесота, САД, во 1980 година, човек по име Воли Нелсон налетал на телото на својата пријателка кое лежело смрзнато во снегот на само неколку метри од неговата куќа.

  Автомобилот на деветнаесетгодишната Џин Хилијард заглавил во снегот додека се враќала дома доцна во ноќта. Облечена во зимски капут и чизми, таа излегла на температура под минус 30 Целзиусови степени за да побара помош од својот пријател.

  Во еден момент, се лизнала и удрила со главата губејќи свест. Шест часа телото на Хилијард лежешело на студот. Телото постепено се ладело и во еден момент потполно замрзнало.

  „Ја фатив за јаката и ја провлеков во тремот“, изјавил Нелсон неколку години подоцна, во интервју за јавното радио во Минесота.

  “Мислев дека е мртва. Замрзната како камен, но видов неколку меурчиња како излегуваат од нејзиниот нос”.

  Ако не бил брзиот одговор на Нелсон, Хилијард можеби ќе станела само еден од илјадниците смртни случаи предизвикани од хипотермија. Наместо тоа, нејзината приказна стана феномен и дел од медицинската научна љубопитност.

  Како може едно тело да преживее кога е толку цврсто замрзнато?

  Приказните за луѓе кои преживеале ниски температури се доволно невообичаени, но не се нималку ретки. Всушност, медицинските специјалисти за студена клима имаат изрека: „Никој не е мртов додека не е мртов и затоплен“.

  Под контролирани услови, намалувањето на телесната температура може да го забави метаболизмот и да ја намали потребата на телото за кислород.

  Во медицински услови, или во ретки прилики на друго место, ладното тело може да го сопре процесот на умирање, барем за некое време. Доволен е барем слаб пулс.

  Телесна температура на Џејн била едвај 27 степени Целзиусови, цели 10 степени под онаа на здрав човек. Лицето ѝ било сиво како пепел, очите тврди, а кожата толку цврста што не можела да се дупне со игла.

  Според зборовите на Џорџ Сатер, лекарот што ја прегледал: „Телото било студено, целосно цврсто, исто како парче месо од фрижидер за длабоко замрзнување“.

  Сепак, за само неколку часа, загреано со грејни подлошки, телото на Хилијард се вратило во нормала. До пладнето веќе можела да зборува иако прстите сѐ уште ѝ биле вкочанети. Наскоро ја пуштиле дома.

  За пријателите и семејството, сето тоа се случило благодарение на моќта на молитвата. Но, каде е биологијата по ова прашање?

  За разлика од многу супстанции, водата зазема поголем волумен во цврста агрегатна состојба отколку што има како течност. Оваа експанзија е лоша вест за телесните ткива зафатени од студот, бидејќи течноста којашто ја содржат би можела да ги оштети клеточните мембрани.

  Само неколку кристали мраз се доволни за да ги пробијат клеточните мембрани на клетките од ѕидот на крвните капилари предизвикувајќи појава на поцрнети дамки накожата, она што ние обично го знаеме како смрзнатини.

  Некои животни имаат еволуирано адаптирајќи се да се справат со опасностите од таквата појава. На пример, некои риби од длабочините на Антарктикот произведуваат гликопротеини како еден вид природен антифриз. Дрвената жаба ја претвора содржината на нејзините клетки во сируп преплавувајќи го телото со гликоза, со што се спротивставува на замрзнување и дехидрација.

  Само со надворешни набљудувања тешко е со сигурност да се каже како телото на Хилијард издржало да биде замрзнато. Имало ли нешто уникатно во хемијата на нејзиното тело?

  Можеби. Многу поважно прашање е што точно значи „замрзнато“ во овој случај. Иако температурата на нејзиното тело била ниска, веројатно сѐ уште била далеку од точката на мрзнење.

  Фактот дека телото на Хилијард било здрвено е вообичаен знак за тешка хипотермија, бидејќи ригидноста на мускулите се зголемува до тој степен што може да наликува на мртовечка вкочанетост, што се случува по смртта на телото.

  Тоа што површината на нејзиното тело била ладна и бледа, па дури и нејзините очи изгледале стаклести и тврди, исто така може да се објасни. Телото ги стеснува крвните садови под кожата за да ја одржи циркулацијата и функцијата на внатрешните органи. До тој степен што телото изгледа сиво како пепел и неверојатно студено на допир.

  Сепак, можеме само да шпекулираме дали „замрзнатото“ тело на Хилијард било типично, дали е шокантно или навистина уникатно во способноста да издржи таква екстремна промена на состојбата. Меѓутоа, не може да има сомневање дека таа имала и среќа!

  Во соработка со Е наука

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 21 минута

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 30 минути

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 1 час

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 3 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 4 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 5 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 6 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 18 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 21 час

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 23 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 24 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 1 ден

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 1 ден

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена