Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Пред гостиварци промовирана стихозбирката „Бесконечноста до тронот“

Осумнаесетгодишната гостиварка Емилија Србиноска вчеравечер во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар, ја промовираше својата прва збирка поезија со наслов „Бесконечноста до тронот“. Меѓу кориците на книгата се сместени дваесет песни.

„Издавањето на поетска збирка беше мојот сон и многу сум среќна и задоволна што се оствари. Од срце им благодарам на сите кои ме поддржуваа и ми помогнаа во реализацијата на мојата цел“, рече младата поетеса.

Промоцијата ја отвори Дејан Крстески, писател и поет од Гостивар, кој меѓу другото даде и свое гледиште на творештвото и делото на Србиноска. „Песните на Емилија пленат со широк спектар на емоции. Емоции кои пред се` се чисти и детски, целосно неизвалкани, полни со восхит, воодушевување и искреност. Зборовите испишани во оваа книга градат еден вербален мост помеѓу вечното и современието, нудејќи посебен мир“, нагласи Крстески.

Пред присутните кратко обраќање имаше и Флоранда Мухареми, претседател на Клубот на млади поети во Гостивар. „Ја познавам Емилија уште од мала и знам колку е амбициозна и секогаш успева да ги оставри своите цели. Ја има поддршката на клубот, чиј член е и самата. И` посакуваме да реди уште многу успеси“, рече Мухареми.

Емилија Србиноска е родена во 2000-та година во Гостивар. Годинава заврши средно економско училиште, а од наесен продолжува со високо образование. Член е на гостиварскиот Клуб на млади поети. Нејзината прва поетска книга излезе во издание на Здружението за книжевен равој Вавилон од Битола

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!