fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Предлог за ручек: Мусака со рендан компир

Објавено

на

Со една мала промена, наместо да го исечете во кругови компирот крупно изрендајте го, и добивате сосема ново, вкусно и крцкаво искуство. Испробајте мусака со рендан компир.

Состојки:

7-8 компири средна големина
400 g мелено месо
1 кромид
1 лажица рендан магдонос
4 јајца
2 поголеми филџани млеко
1 лажичка зачин
сол, маст

Подготовка:

Ситно исецкајте го кромидот и на малку маст пропржете го минута до две, потоа додадете го меленото месо и пропржете го уште неколку минути.

Компирот крупно изрендајте го. Садот за печење премачкајте го со маст, распоредете половина од изренданиот компир и посолете. Одозгора ставете го прженото месо и уште малку посолете. Врз месото распоредете ја другата половина од изренданиот компир и посолете. Во подлабок сад изматете ги јајцата и млекото и рамномерно истурете ги во садот. Печете околу 1 час во загреана рерна на температура од 220 степени и мусаката со рендан компир е готова.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!