fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Предлози: Администрацијата да работи онлајн или сменски, сите дуќани и објекти да затвораат во 23 часот…

Објавено

на

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека на утрешната владина седница, Комисијата за заразни болести ќе предложи уште еден пакет антикорона мерки и тоа:

Сите економски оператори да работат до 23 часот;
-Ограничување на капацитетот во јавниот превоз до 50 проценти;
-Препорака до целата државна и јавна администрација, препорака до општините и судовите, согласно механизмот на работа, работниот процес да се одвива во смени или онлајн од дома, или пак редуцирано со систем на ротации и секоја од институциите согласно карактеристиките на работниот процес.

„Сето ова со пакетот на мерки кој утре ќе се дискутира во Собранието. Законот за заштита на населението од заразни болести е веќе даден по скратена постапка. Во него се веќе вметнати предлозите за задолжително носење маски на отворено, ограничување на групирањето по 22 часот надвор и ограничувањето на семејните собири.“, изјави Филипче.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!