Поврзи се со нас

Гостивар

Предновогодишна радост и хуманост споени во настан на плоштадот во Гостивар

Објавено

на

Првиот ден од хуманитарниот предновогодишен хепенинг на градскиот плоштад во Гостивар помина во весела атмосфера, со интерес и внимание од гостиварци, особено од најмладите. Со радост и возбуда се фотографираа со омилениот Дедо Мраз и се дружеа со останатите учесници, не заборавајќи да ја покажат својата хуманост преку донации.

„Штандот денес го посетија многу дечиња и граѓани кои со задоволство донираат средства, за што пак добиваат подарок, рачни изработки кои учениците од техничкото училиште посветено ги правеа цели три месеци. За подарување добивме и новогодишни честитки изработени од вредните раце на дечињата од градинките „Детска радост“. Неизмерно сме благодарни на сите што се вклучија и даваат свој придонес за успешен настан.“, рече Валентина Тасеска од Здружението за култура, спорт и образование ,,Анисија“, во чија организација е хепенингот.

Собраните средства во соработка со  здружението Whren in Trouble и Центарот за социјални работи ќе се наменат за ранливи категории деца, семејства во зависност од потребата.

Хепенингот продолжува и во следните два дена во периодот од 10 до 15 часот.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 3 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена