Поврзи се со нас

Гостивар

Предновогодишна радост и хуманост споени во настан на плоштадот во Гостивар

Објавено

на

Првиот ден од хуманитарниот предновогодишен хепенинг на градскиот плоштад во Гостивар помина во весела атмосфера, со интерес и внимание од гостиварци, особено од најмладите. Со радост и возбуда се фотографираа со омилениот Дедо Мраз и се дружеа со останатите учесници, не заборавајќи да ја покажат својата хуманост преку донации.

„Штандот денес го посетија многу дечиња и граѓани кои со задоволство донираат средства, за што пак добиваат подарок, рачни изработки кои учениците од техничкото училиште посветено ги правеа цели три месеци. За подарување добивме и новогодишни честитки изработени од вредните раце на дечињата од градинките „Детска радост“. Неизмерно сме благодарни на сите што се вклучија и даваат свој придонес за успешен настан.“, рече Валентина Тасеска од Здружението за култура, спорт и образование ,,Анисија“, во чија организација е хепенингот.

Собраните средства во соработка со  здружението Whren in Trouble и Центарот за социјални работи ќе се наменат за ранливи категории деца, семејства во зависност од потребата.

Хепенингот продолжува и во следните два дена во периодот од 10 до 15 часот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена