Поврзи се со нас

Македонија

Предупредувачки протест на вработените во УЈП за повисоки плати

Објавено

на

Вработените во Управата за јавни приходи и во регионалните канцеларии на УЈП денеска излегоа на предупредувачки протест од 10 до 11 и 30 часот. Претседателот на синдикалната организација во регионалната подружница во Штип од синдикатот „Солидарност“, Сашко Велковски вели дека протестот е за повисока плата согласно Колективниот договор. Вработените во УЈП бараат повисоки плати за 30%.

„Овој прекин на работа е само еден жолт картон на раководството во Министерството за финансии и покрај тоа што преговорите што ги имавме во изминатиот период никако да ни ги одобрат нашите барања што ни следуваат согласно Закон“, вели Велковски.

Посочува дека трошоците за живот континуирано растат, а платите на вработените во УЈП се исти со години. Доколку нема зголемување на платите на вработените во УЈП, синдикатот и вработените се подготвени и за порадикални чекори, односно ќе продолжат со протести и генерален штрајк.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена