Поврзи се со нас

Гостивар

Предвелигденски настан за дечињата во Гостивар-Уметност, музика, радост, хуманост…

Објавено

на

Големиот христијански празник Велигден носи трепет и среќа во срцата на сите верници, но секако најмногу му се радуваат најмалите. Токму за нивна радост и насмевки, а во духот на хуманоста и солидарноста, денес во Гостивар се одржа изложба на ликовни дела и изработки направени од децата од градинките и основните училишта. Градскиот плоштад беше полн со џагор и смеа, весели детски очи и претпразнична атмосфера.

На паноа и штандови беа изложени цртежи и разни украси со велигденски мотиви кои дечињата со гордост ги претставуваа на минувачите. Настанот се организираше на иницијатива на хуманитарното здружение на граѓани „Д-р Трајче Нешковски“ во соработка со Центарот за култура АСНОМ и Општина Гостивар.

„Целта е да се придонесе за празничната атмосфера, да се мотивираат децата на креативни активности, да цртаат, да изработуваат и при тоа да гсе вклучат во празнувањето. Има многу голем интерес за учество на настанот, дечињата се многу возбудени, со голема радост цртаа и изработуваа украси и навистина имаат направено прекрасни дела. Се надевам дека овој настан ќе прерасне во традиција“, рече Ема Нешковска како дел од организацијата.

DSC_4294
DSC_4269
DSC_4319
DSC_4281
DSC_4312
DSC_4302
DSC_4287
DSC_4317
DSC_4268
DSC_4296
DSC_4294 DSC_4269 DSC_4319 DSC_4281 DSC_4312 DSC_4302 DSC_4287 DSC_4317 DSC_4268 DSC_4296

Децата на плоштадот имаа можност и да се забавуваат со музика преку настапите на Дорис Димовска, Теодора и Росица Матески, како и да се дружат со маскоти кои ги симболизираат велигденските празнувања-велигденско јајце и зајче.

Сите дела создадени од вредните детски раце ќе бидат подарени за традиционалниот хуманитарен базар кој ќе се одржи утре, на Велики Петок, во црквата Пресвета Богородица.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена