Поврзи се со нас

Живот

Прекрасни места за прошетка во гостиварскиот регион (1)

Објавено

на

   

  Море, езеро, плажа се секако најпримамливи места за поминување на летниот одмор. Но, доколку обврските не ви дозволуваат патување и летување во класична смисла на зборот, тоа не значи дека не може да најдете интересни и убави места за посета и прошетка во пошироката околина на Гостивар. Летото без патување на годишен одмор не мора да биде здодевно, напротив може да биде исполнето со прекрасни моменти и авантури.

  Вруток

  Местото од кадешто извира најголемата река во Македонија е секогаш добра идеја за посета. Блиску е, на само седум километри од Гостивар, а ако сте расположени за поголема физичка активност, за да стигнете до селото, може да ја користите пешачката патека покрај Вардар. Рибници, ресторани, живописна природа, хидроцентрала, изворска вода, гостопримливи домаќини…Причина плус да поминете барем ден ден во Вруток.

  Дуфски водопад

  Се наоѓа во близина на Ростуше, на половина час од центарот на селото. Вистински избор, доколку сакате да се разладите во топлите летни денови со оглед на тоа што по патеката до него и во околината владее пријатна клима и пониски температури. До водопадот се стигнува по обележана и уредена патека. Самиот водопад, висок 25 метри е глетка која не може да ве остави рамнодушни, а додека се воодушевувате и освежувате може да здивнете на клупите поставени наоколу.

  Водопадот Дуф на Ростушка планина е дел од националниот парк „Маврово“ , на надморска височина од над илјада метри.

  Горно и Долно Јеловце

  Шарпланински села кои вреди да се посетат, заради мирот што таму ќе го најдете, идеални за релаксиран викенд, прошетка со семејството или пријателите… Долно Јеловце се наоѓа на десетина километри од Гостивар, изобилува со природни убавини и  чист планински воздух. Во селото може да се посети манастирскиот комплекс Св. Илија, со можност за ноќевање. Во близина има и чешмиче за кое се верува дека е леково.

  Горно Јеловце се наоѓа на 17 километри од Гостивар, близу границата со Албанија и Косово. Таму ќе ве пречека еколошки чиста средина, недопрена природа, жубор на вода и многу зеленило. Може да го посетите манастирчето св „Мина“, на 1.500 метри надморска височина.

  (продолжува)

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 21 минута

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 2 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 3 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 4 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 5 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 17 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 20 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 22 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 23 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 24 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 1 ден

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 1 ден

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 1 ден

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена