Поврзи се со нас

Вести

Преработувачите предупредуваат за ценовен шок, власта смирува дека ќе интервенира ако има потреба

Објавено

на

По предупредувањата на преработувачите дека е можно зголемување на основните прехранбени продукти до 50 проценти, од Владата и вчера смируваа дека доколку има ценовни шокови, ќе се интервенира и ќе се донесе одлука за замрзнување на цените. Уверуваат дека државата е финансиски стабилна и подготвена навремено да реагира.

Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека будно се следи ситуацијата и во зависност од тоа како ќе се движат цените на суровините и репроматеријалите во делот на увозот и производството на производите кај нас, ќе се постапува согласно Законот за трговија.

-Ќе видиме дали ќе има зголемување на цените на тие производи. Секој ден следиме што се случува и ако има големи ценовни шокови, веднаш ќе постапиме и ќе донесеме одлуки за замрзнување на цените. Не се зборува за нивно зголемување за 50 отсто, а доколку се случи такво нешто, секако дека директно ќе интервенираме, рече Бектеши.

И премиерот Зоран Заев откако во вторникот кажа дека Владата ќе интервенира доколку има потреба, вчера повтори дека државата е финансиски стабилна и подготвена навремено да реагира.

– Со државните резерви секогаш сме подготвени да интервенираме доколку забележиме некој циклус да покажува пикови, што би имало рефлексија врз севкупната економија и врз цените на одредени базични производи, подвлече вчера Заев, одговарајќи на новинарско прашање.

Според него, веќе се преземени одредени чекори како што е намалувањето на ДДВ од 18 на 5 проценти за струјата која има влијание врз цената на чинење на одредени производи.

– Истовремено се преземаат и други дејствија, односно сите наши потенцијали и капацитети за производство на дополнителни количини на електрична енергија, да ги ставиме во погон. Апелиравме до коморите да ги анимираат сите деловни луѓе и компании кои можат да придонесат во обезбедување и набавка на нови дополнителни количини јаглен надвор од државата, затоа што домашните ресурси ги користиме максимум со конечна цел да имаме дополнително производство на електрична енергија, рече Заев.

Со вклучувањето на третиот блок на РЕК Битола, според министерот за економија, ќе се покријат потребите на домашната потрошувачка во зимскиот период и нема да има енергетска криза.

– Стојам позади тоа дека нема да има енергетска криза во нашата држава имајќи предвид дека работиме да ги зголемиме капацитетите на домашното производство со пуштање во употреба на третиот блок на РЕК Битола, а со тоа во зимскиот период ќе ги исполниме потребите на домашната потрошувачка, рече Бектеши, одговарајќи на новинарски прашања по вчерашното потпишување на меморандум за соработка со Националната платформа за женско претприемништво.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 48 минути

Субвенции за покачување на платите во приватниот сектор за 3.000 до 10.000 денари

Вестипред 1 час

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 13 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 16 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 17 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 18 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 20 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 21 час

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 22 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена