Поврзи се со нас

Гостивар

Прес на СДСМ Гостивар: Платите растат и во криза, блиску сме до ветувањето за просечна плата од 30.000 денари

Објавено

на

  На прес конференција што се одржа денес во Гостивар од Општинската организација на СДСМ се осврнаа на владините економски политики, кои, како што подвлекоа покажуваат дека се води грижа за заштита на економскиот стандард на граѓаните и квалитетот на живот воопшто.

  „Економските политики кои ги спроведува Владата предводена од СДСМ, а кои се резултат на сериозни и детални анализи во широк консултативен процес и дијалог каде мислењата и предлозите од сите засегнати страни се земаат предвид при носењето на одлуките даваат видливи резултати, така што платите растат многу побрзо и значително, дури и во вакви тешки кризни услови. Овие политики со кои се овозможува поддршка на животниот стандард на сите наши граѓани се особено важни во време на глобална економска и енергетска криза. Со политиките кои ги презема Владата предводена од СДСМ, се забележува континуиран раст на платите во сите сектори, а тоа значи повеќе пари во семејниот буџет на граѓаните. Имено, минималната плата веќе ја покачивме на 18.000 денари, што е зголемување за двојно повеќе во однос на времето на ВМРО-ДПМНЕ кога истата изнесуваше едвај 8.800 денари. Со ваквото покачување на минималната плата, над 80.000 работници за својот труд ќе добиваат по 3.000 денари повеќе на нивната сметка почнувајќи од мартовската плата која се исплаќа во месец април. Повисоки плати ќе добиваат и работниците кои досега земале плати по 16 и 17.000 денари.“, истакна претседателот на гостиварските социјал-демократи, Игор Велjаноски додавајќи дека едно од најважните изборни ветувања, просечна плата од 30.000 денари, е блиску до исполнување, со тоа што во јануари 2022 година просечната плата изнесува 29.980 денари.

  „Ова се реални, видливи податоци кои ја потврдуваат успешноста на економските политики на СДСМ. Покрај покачувањето на платите и пензиите, пример за тоа е и пакетот антикризни мерки од 400 милиони евра со кои меѓудругото се предвидува намалување на повластена стапка на ДДВ за основните производи за исхрана од 5% на 0%, замрзнување на маржите на основни производи за исхрана, субвенции/Ваучери за најранливите категории на граѓани за основни производи за исхрана, субвенции за пензионерите, намалување на акциза врз основа на берзанските цени, финансиска поддршка преку директно кредитирање од Развојна банка на РСМ на компаниите…Ова се само дел од антикризните мерки со кои во услови на глобална економска и енергетска криза им се помага и на граѓаните, но и на компаниите.“, рече Велјаноски.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Вестипред 42 минути

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 2 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 14 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 17 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 19 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 20 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 21 час

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 21 час

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 22 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 23 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 23 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 24 часа

  Се намалува цената на горивата

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена