Поврзи се со нас

Гостивар

Прес СДСМ: Тандемот АА-ВМРО ДПМНЕ во Гостивар не сработи ништо во првите 6 месеци мандат

Објавено

на

  Општинската организаицја на СДСМ во Гостивар попладнево на прес конференција упати критики кон актуелната локална власт и коалициониот партнер ВМРО ДПМНЕ за првите шест месеци од мандатот, нагласувајќи дека не се реализирани ветените проекти.

  „Како што и самите претставници од општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ во Гостивар, во предизборниот период кажуваа дека нивната програма е во целост усогласена со програмата на тогаш кандидат, а сега градоначалник на општина Гостивар, Арбен Таравари, денес, со полно право можеме да кажеме дека тандемот Алијанса за Албанците-Вмро Дпмне кој владее во општина Гостивар, во првите шест месеци не сработи речиси ништо за општината, ниту за граѓаните. Во првите шест месеци локална власт, немаат речиси ниту еден проект, ниту едно исполнето ветување. Првите 6 месеци од мандатот на овој тандем се загубени месеци. Денес, во општина Гостивар не можеме да видиме ниту една реконструирана улица, а уште помалку реконструкција на улицата Беличица, како една од главните и најфреквентни улици во градот, а која беше најавувана како еден од главните 10 проекти на општината. Не можеме да видиме ниту отпочната постапка за отворање на улицата која ги поврзува булеварот Браќа Ѓиноски и улицата кај училиштето Гоце Делчев, а притоа да напоменам дека има делови од булеварот Браќа Ѓиноски кои се уште се неасфалтирани, калливи и со дупки, иако се работи за најголем булевар во централното градско подрачје. На повидок нема ниту отпочнување на проект за изградба на кружен тек за олеснување на сообраќајот на влезот во градот Гостивар, иако улиците се руинирани и ни оддалеку не личат на улици за влез во град каков што е Гостивар.“, истакна меѓу другото, Ема Нешковска од СДСМ, воедно и член на гостиварскиот Совет.

  На прес конференцијата на СДСМ во Гостивар беа споменати и неколку проекти за млади, кои, како што беше речено, останале неисполнето ветување.

  „Нема ништо ниту од најавите за библиотека во градскиот парк како проект во интерес на младите, ниту аква парк по европски стандарди, ниту музејски комплекс преку кој ќе се истакнуваат трите етнички припадости како што беше ветувано. Не е започнато ниту со реновирање на градскиот стадион, ниту со изградба и отварање на тениско игралиште. Нема ништо од детското игралиште веднаш до автобуската станица, велосипедски патеки и паркинг места. Во овој контекст, само да напоменам дека Гостивар е сеуште град без ниту една велосипедска патека по фреквентните улици низ централното градско подрачје. За жал, иако општината се декларира како пријател и сојузник на младите, сеуштенема назначено службеникза млади, а нема ниту канцеларија за млади, иако на тоа е законски обврзана согласно Законот за младинско учество и младински политики и истото во неколку наврати е од нас побарано. Неисполнувањето на ниту еден од клучните проекти од Програмата за општина Гостивар, говори дека тандемот Алијанса-ДPMNE не прави ништо во корист на граѓаните. Граѓаните на дело ја гледаат неработата на овој тандем. И ова не се случува само во нашиот град. Ваква е сликата во сите градови каде што градоначалниците се од редовите на Вмро Дпмне. Затоа Мицкоски се заканува со блокади и зборува за предвремени парламентарни избори во време на најголема економска и енергетска криза.“, рече Нешковска.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 2 часа

  Убавини од глина! Керамичка работилница во Гостивар по трет пат

  Вестипред 2 часа

  ТУК: Државата да овозможи вработување на 5 000 келнери, садопери, рецепционери и собари од Турција

  Македонијапред 3 часа

  Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

  Гостиварпред 5 часа

  Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

  Гостиварпред 6 часа

  Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

  Гостиварпред 7 часа

  Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

  Македонијапред 7 часа

  Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

  Македонијапред 8 часа

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 8 часа

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 20 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 22 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 1 ден

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 1 недела

  Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

  Гостиварпред 1 недела

  НСП: Во ек на криза МВР воведува 8 часовни смени, како полицајците да одат на работа од Гостивар до Ростуше?

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена