fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Претседателот Пендаровски го посети вакциналниот пункт во Гостивар

Објавено

на

Претседателот Стево Пендаровски денес беше во посета на вакциналниот пункт во Здравствениот Дом во Гостивар, каде се врши имунизацијата на населението против ковид 19.

„Вакцинацијата досега, според докторите се одвива непречено. Верувам дека така и ќе остане.“, напиша на фан страната на фејсбук претседателот, пренесувајќи изјава од жена којашто денес дошла на вакцинација.

-„Сите кои го ценат своето и здравјето на другите треба да примат вакцина. Животи се спасуваат со вакцината“ – Душица Кузмановска, 69 години. Таа денеска на вакциналниот пункт во Здравствениот Дом во Гостивар ја прими првата доза од вакцината за заштита од Ковид 19. Рече дека го сторила тоа за своја и за сигурност на другите.“-стои во објавата.

Како што претходно објавивме, вакцина против ковид на пунктот во Гостивар до сега примиле околу 300 граѓани и за разлика од почетокот кога можеа да се вакцинираат лица над 77 години, сега возрасната граница е спуштена.

Претседателот ја посети и службата на Итната медицинска помош во рамки на Здравствениот дом каде што со вработените разговарал за нивната работа, капацитетите и предизвиците со коишто се соочуваат, особено за време на пандемијата со Ковид-19. Од Итната помош го информирале за бројот на интервенции на дневно ниво, поврзани со пандемијата, но и со други случаи.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!