Поврзи се со нас

Гостивар

Презентација од мониторинг на предизборно ветување на Општина Врапчиште

Објавено

на

Пред претставници на граѓански организации и на Општина Врапчиште денес беа презентирани податоци од извршен мониторинг на предизборно ветување, во рамки на проект што го спроведува здружението „Моја Фарма“ од Гостивар. Се работи за предизборното ветување-изградба на објект за противпожарна заштита во селото Градец. Како што појаснија од здружението, нивниот мониторинг до сега покажал дека активностите се одвиваат според предвидената динамика и план.

„Изградбата на објект за противпожарна заштита беше предизборно ветување дадено од владеачката партија на Општина Врапчиште, на кое ние во рамки на проектот се задржавме да го мониторираме, со оглед дека претставува приоритетна активност. Објектот треба да биде готов до крајот на годината и да ги опслужува општините Врапчиште и Боговиње. Може да кажеме дека до сега се‘ се одвива според пропишаниот план, активностите на терен се спроведуваат според предвиденото. Објектот е во фаза на карабина, во моментов се врши инсталација на струја и вода. Во текот на мај треба да биде извршена набавка на противпожарно возило, а воедно и да бидат ангажирани 9 пожарникари кои ќе поминат шестмесечна обука и ќе се здобијат со сертификати.“, изјави Ранкица Божиноска, член на „Моја фарма“.

Мониторингот е во склоп на проектот “Поддршка на изборните реформи во Северна Македонија” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС).

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 1 недела

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 2 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец измамен од „бизнисмен“ од Скопје за 2000 евра

Гостиварпред 3 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 6 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена