Поврзи се со нас

Гостивар

Презентација од мониторинг на предизборно ветување на Општина Врапчиште

Објавено

на

Пред претставници на граѓански организации и на Општина Врапчиште денес беа презентирани податоци од извршен мониторинг на предизборно ветување, во рамки на проект што го спроведува здружението „Моја Фарма“ од Гостивар. Се работи за предизборното ветување-изградба на објект за противпожарна заштита во селото Градец. Како што појаснија од здружението, нивниот мониторинг до сега покажал дека активностите се одвиваат според предвидената динамика и план.

„Изградбата на објект за противпожарна заштита беше предизборно ветување дадено од владеачката партија на Општина Врапчиште, на кое ние во рамки на проектот се задржавме да го мониторираме, со оглед дека претставува приоритетна активност. Објектот треба да биде готов до крајот на годината и да ги опслужува општините Врапчиште и Боговиње. Може да кажеме дека до сега се‘ се одвива според пропишаниот план, активностите на терен се спроведуваат според предвиденото. Објектот е во фаза на карабина, во моментов се врши инсталација на струја и вода. Во текот на мај треба да биде извршена набавка на противпожарно возило, а воедно и да бидат ангажирани 9 пожарникари кои ќе поминат шестмесечна обука и ќе се здобијат со сертификати.“, изјави Ранкица Божиноска, член на „Моја фарма“.

Мониторингот е во склоп на проектот “Поддршка на изборните реформи во Северна Македонија” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС).

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена