Поврзи се со нас

Гостивар

Презентација во Гостивар – Млеко, месо, риба, мед, ајвар, туршија…како фармерите да ги пласираат дирекно во маркетите

Објавено

на

  Фармерите и малите производители веќе можат да ги пласираат своите производи до крајните потрошувачи, без да зависат од откупувачите. Хигиенските и безбедносните критериуми за производство и продавање на храната кои треба да ги исполнуваат се одредени во  правилници. Во Гостивар денес се одржа презентација на правилниците, со цел заинтересираните фармери да се запознаат со можностите како да ги пласираат производите од куќен праг.

  „Правилниците даваат можност на малите производители на храна да се регистрираат и нивните производи да завршат во локалните маркети, пазари и во локална туристичка понуда. Ова е можност и за развој на локална туристичка понуда затоа што секој наш крај е познат по некој производ. Условите што треба да се исполнат се минимални, би рекле дека се‘ она што еден сточар веќе го прави да добие добар производ, сигурно и ги исполнува условите. Сакам да потенцирам дека се работи за мали фармери, значи не за индустриски капацитети. Со правилниците се опфатени млеко, месо, дивеч, риба, живина, јајца, мед, риба, ајвар, туршија, слатко, џемови, потоа алкохолни пијалоци како ракија, пиво и вино“, изјави Борче Петковски, заменик директор во Агенција за поттикнување и развој на земјоделие 

  Надлежните појаснуват дека регулирањето на продажбата на мали количини производи од животинско и неживотинско потекло претставува основа за развој на малите производители на храна, и поттик за семејните бизниси.  За да станат дел од системот за контрола на безбедноста на храната, производителите кои ги исполнуваат критериумите наведени во правилниците треба да се регистрираат како оператори за директно снабдување со храна.

  Сподели на:
  1 Коментар

  1 Коментар

   Leave a Reply

   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement

   Анкета:

   Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

   Advertisement
   Advertisement
   Локални избори 2021пред 19 минути

   Во избирачкиот список за Општина Гостивар вкупно 81.083 гласачи

   Локални избори 2021пред 3 часа

   Во Гостивар за гласање пријавени се 146 болни и немоќни, гласачи во карантин нема

   Вестипред 3 часа

   КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

   Гостиварпред 4 часа

   Обвинителството бара притвор за гостиварец поради семејно насилство

   Македонијапред 5 часа

   Поради дупка длабока 10 метри затворен за сообраќај патот Дебар – Маврово

   Локални избори 2021пред 16 часа

   Завршен митинг на ДУИ: Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат

   Локални избори 2021пред 17 часа

   ДПА одржа завршен изборен митинг во Гостивар

   Гостиварпред 20 часа

   ОВР Гостивар лиши од слобода лице заради напад врз татко и син

   Гостиварпред 23 часа

   Ковид: Новозаразени 413, оздравени 309 – 28 годишно лице меѓу починатите

   Локални избори 2021пред 1 ден

   Димовски: Ќе се залагам за максимални европски стандарди за слепите лица во Гостивар

   Гостиварпред 1 ден

   Уапсен гостиварец кој ги нападнал сопругата и ќерката

   Македонијапред 1 ден

   Врнежите добредојдени за земјоделството, од идната недела оптимални услови за дособирање на родот

   Што, како, каде?!пред 1 ден

   Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

   Вестипред 3 часа

   КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

   Гостиварпред 2 недели

   Гостиварка злоупотребила положба и извадила над 500.000 денари од апарати

   Гостиварпред 2 недели

   Приведен сопственик на локал пред влезот на Гостивар, не се почитувале протоколите

   Технологијапред 2 недели

   Од 2024 година телефоните нема да се продаваат со полнач во кутијата

   Деца Родителипред 1 недела

   Когнитивен тренинг за деца во Гостивар и во Скопје со Слаѓана Анѓелкоска-доктор по психологија

   Локални избори 2021пред 1 недела

   Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

   Гостиварпред 2 недели

   Ќе си платат 250 евра казна – во Гостивар фатени 4 лица кои возеле без дозвола

   Гостиварпред 2 недели

   Претрес во стан во Гостивар – најдени хероин, метадон…

   Локални избори 2021пред 2 недели

   ДУИ со прес пред ВМРО-ДПМНЕ: Го нарекоа Таравари неспособен, а сега им го нудат на своите гласачи

   Гостиварпред 2 недели

   Уапсен гостиварец баран со потерница за затворска казна

   Локални избори 2021пред 1 недела

   Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

   Гостиварпред 5 дена

   Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

   Локални избори 2021пред 2 недели

   Димовски: Мојата цел е Гостивар да биде град за достоинствен живот на сите

   Локални избори 2021пред 1 недела

   Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

   Спортпред 1 месец

   КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

   Спортпред 4 месеци

   ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

   Гостиварпред 5 месеци

   Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

   Гостиварпред 5 месеци

   Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

   Гостиварпред 5 месеци

   Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

   Гостиварпред 5 месеци

   Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

   Гостиварпред 8 месеци

   На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

   Гостиварпред 9 месеци

   Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

   Спортпред 12 месеци

   На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

   Спортпред 1 година

   На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

   Гостиварпред 1 година

   ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

   Спортпред 1 година

   Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

   Отворени работни места во Полог:

   Популарно изминативе 100 дена

   error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!