fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Презентација во Гостивар – Млеко, месо, риба, мед, ајвар, туршија…како фармерите да ги пласираат дирекно во маркетите

Објавено

на

Фармерите и малите производители веќе можат да ги пласираат своите производи до крајните потрошувачи, без да зависат од откупувачите. Хигиенските и безбедносните критериуми за производство и продавање на храната кои треба да ги исполнуваат се одредени во  правилници. Во Гостивар денес се одржа презентација на правилниците, со цел заинтересираните фармери да се запознаат со можностите како да ги пласираат производите од куќен праг.

„Правилниците даваат можност на малите производители на храна да се регистрираат и нивните производи да завршат во локалните маркети, пазари и во локална туристичка понуда. Ова е можност и за развој на локална туристичка понуда затоа што секој наш крај е познат по некој производ. Условите што треба да се исполнат се минимални, би рекле дека се‘ она што еден сточар веќе го прави да добие добар производ, сигурно и ги исполнува условите. Сакам да потенцирам дека се работи за мали фармери, значи не за индустриски капацитети. Со правилниците се опфатени млеко, месо, дивеч, риба, живина, јајца, мед, риба, ајвар, туршија, слатко, џемови, потоа алкохолни пијалоци како ракија, пиво и вино“, изјави Борче Петковски, заменик директор во Агенција за поттикнување и развој на земјоделие 

Надлежните појаснуват дека регулирањето на продажбата на мали количини производи од животинско и неживотинско потекло претставува основа за развој на малите производители на храна, и поттик за семејните бизниси.  За да станат дел од системот за контрола на безбедноста на храната, производителите кои ги исполнуваат критериумите наведени во правилниците треба да се регистрираат како оператори за директно снабдување со храна.

1 Коментар

1 Коментар

  1. Viki

    02/10/2020 во 21:35

    Nema informacija i pokana na farmite na vreme

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!