fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Презентиран проект за граѓанско учество

Објавено

на

Во Гостивар се одржа презентација на Проектот за граѓанско учество, финансиран од Американската агенција за меѓународен развој, УСАИД. Активностите, целите и можностите за користење на грантови преку проектот беа претставени пред претставници на невладините организации, институции и приватниот сектор од гостиварскиот регион. Проектот се спроведува во партнерство со Асоцијацијата за демократски иницијативи (АДИ) од Гостивар.

Целта е младите и граѓанските организации да се здобијат со знаење, мотивација, вредности и да развијат вештини кои ќе им овозможат активно да се вклучат во дијалогот со власта и приватниот сектор во акции кои ја промовираат добросостојбата во нивните заедници.

„Граѓанската партиципација во политичкото одлучување и во јавниот живот е нешто од кое сите имаме корист. Се надевам дека организациите од Гостивар ќе покажат интерес за користење на нашите грантови. Ние со задоволство ќе соработуваме и се надевам дека ќе помогнеме да се поддржат значајни локални  иницијативи“, изјави  директорот на канцеларијата за развој на УСАИД, Едуард Гонзалес.

Проектот започна лани во ноември и ќе трае пет години.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!