Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Придобивки од јадење ананас

Објавено

на

Ананасот содржи многу важни витамини и хранливи материи, а исто така е природно низок во калории и масти, што го прави вкусна закуска за уживање. Покрај тоа што е вкусен, многу претходни студии покажуваат дека ананасот има многу придобивки за нашето здравје, поради што се препорачува да го консумираме што почесто.

Го подобрува варењето

Иако многумина можеби не се свесни за овој факт, откриено е дека ананасот значително му помага на здравјето на нашиот дигестивен систем. Ова се должи на ензимот бромелаин кој се наоѓа во плодот и стеблото на ананасот. Имено, тоа е дигестивен ензим кој помага во разградувањето на храната, а помага и во варењето на хранливите материи. Бромелаинот во ананасот, како и високата содржина на влакна, се добитна комбинација која поддржува квалитетно варење.

Го зајакнува имунитетот

Покрај тоа што е докажано дека го подобрува здравјето на нашето варење, редовното консумирање ананас го зајакнува нашиот имунитет. Имено, токму благодарение на големите количини на витамин Ц и другите нутритивни вредности кои се наоѓаат во ананасот, познато е дека оваа храна го зајакнува нашиот имунитет, односно му помага на организмот што поуспешно да се бори против настинките и многу други болести.

Ананасот помага да се изгубат вишокот килограми

Друга корисна придобивка од ананасот е неговата природна сладост, која им овозможува на секој што го консумира да ја победи својата желба за слатко но без премногу калории или додаден шеќер. Сето ова го прави ананасот совршена закуска, особено за оние луѓе кои се обидуваат да ослабат. Имено, поради големата количина на влакна, витамини, минерали и вода, ананасот може да ни помогне да се чувствуваме сити и е одлична опција за здрава ужина.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 10 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 11 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 13 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 15 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 16 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 17 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 18 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 19 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 20 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена