fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Придобивки од јадењето јагоди

Објавено

на

  Со потоплото време, доаѓа и поразновиден избор на свежо овошје кое може да биде многу корисно за човековото здравје. Меѓу изборот се и јагодите, богати со витамин А, Ц, калиум, калциум, магнезиум и фолна киселина. Следи дел од причините зошто јагодите треба да бидат на секојдневното мени…

  Го зајакнуваат имунолошкиот систем

  Витаминот Ц е еден од најважните витамини коишто го зајакнуваат имунитетот, а јагодите се богати со него. Стручњакот за исхрана од турската болница „Аџибдем“, Нур Осман смета дека ова е многу важно.

  – Секогаш кога е можно, јадете свежи јагоди, неприготвени, ниту во облик на џем, бидејќи така го губат витаминот Ц, вели таа.

  Делотворни против анемија

  Јагодите се богати со фолати, односно витамин Б-9, па се ефикасни во лачењето здрави црвени крвни зрнца. Недостатокот на фолна киселина може да доведе до анемија, а и регенерација на клетките во телото. Посебно е важно жените во плодниот период да внесуваат доволно фолна киселина.

  Ја подобруваат кожата

  Витаминот Ц на кожата ѝ дава еластичност и жив изглед, одложувајќи го создавањето на брчките, но и штитејќи ја кожата од ултравиолетовите зраци.

  Го уништуваат холестеролот

  Витаминот Ц, како и антицијаните и влакната, помагаат во подобрување на крвта со намалување на штетниот ЛДЛ-холестерол и триглицеридите.

  Добри се за здравјето на срцето

  Флавоноидите се главната група фенолни соединенија во јагодите, односно фитохемикалии кои имаат многу здравствени придобивки поради биоактивните својства. Тоа го намалува оксидативниот стрес, спречуваат атеросклероза (стврднување на артериите) и помагаат во одржување на крвниот притисок.

  Јагодите ја зајакнуваат меморијата

  Аскорбинска киселина, или витамин Ц – игра улога во обликувањето на обвивката што ги покрива нервните клетки во мозокот. Комуникацијата помеѓу овие клетки е од големо значење за зајакнување на менталните функции, од коишто најважни се меморијата или одлучувањето.

  Помагаат да се контролира тежината

  Јагодите прават да се чувствувате сити, благодарение на високата содржина вода и пулпа, што значи дека ќе има помала потреба од храна.

  – Гликемискиот индекс на јагодите, којшто мери колку брзо храната го зголемува нивото шеќер во крвта, не е висок. Тоа значи дека придонесува за рамнотежа на шеќерот во крвта, истакна Осман.

  Помала штета предизвикана од пушењето

  Пушачите имаат пониски нивоа витамин Ц во крвта, а кога во телото се зголемуваат реактивните видови кислород, оштетувањето на ткивото е неизбежно. Затоа, на пушачите им се потребни антиоксиданси кои го неутрализираат реактивниот кислород, во што може да помогнат јагодите и сѐ што содржи витамин Ц.

  Јагодите ја регулираат столицата

  Високата содржина на вода и влакна ја оптимизира функцијата на цревата и на тој начин јагодите спречуваат запек. Тоа, меѓу другото, на подолг рок, спречува и рак на дебелото црево.

  Ги зајакнуваат непцата

  Витаминот Ц е здрав и за непцата, па така ги зајакнува и забите.

  Јагодите штитат од рак

  – Антоцијаните кои се наоѓаат природно во црвеното овошје имаат антиоксидантни својства и помагаат во намалувањето на оксидативниот стрес во телото. Тие имаат и заштитна улога против ракот со нивните антиинфламаторни и антимутагени ефекти одговорни за заштита од потенцијално штетни генетски промени, објаснува Озман.

  Помагаат да се одржи и рамнотежата на шеќерот во крвта

  Консумирањето на неколку јагоди дневно помага да се одржи рамнотежата на шеќер во крвта.

  Конечно, докторката смета дека јагодите, како и секое овошје, треба да се јадат умерено и дека за дневен внос се доволни само 10 – 12 јагоди со средна големина. Многу е важно и добро да се измијат пред консумирање.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 34 минути

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 2 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 2 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 4 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 4 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 15 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 17 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 18 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 19 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 21 час

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 22 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 23 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 24 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Вестипред 1 недела

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена