Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Приказ на табела – Колку вода треба да пиете дневно според тежината

Внесувањето на доволно вода е од клучно значење за правилно функционирање на организмот и заштита на здравјето. Едно од најраспространетите мислења е дека треба да се пие по 2 литри вода дневно. Сепак, не е логично, тоа правило да биде универзално и да важи за секого. Како и со храната, којашто не може да биде во иста количина за едно дете, возрасен, спортист и неактивен човек, така е и со водата. Количината на вода којашто е неопходна за телото, се определува според телесната тежина.

Колку вода треба да пиете дневно, според вашите килограми можете да видите на табелата.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!