fbpx
Поврзи се со нас

Деца Родители

Приказните и бајките се корисни за децата

Објавено

на

  Луѓето, додека се деца, сонуваат за лесен живот, богат, среќен и не многу полн со работа, задачи и обврски. Реалноста, најчесто е спротивна – повеќето луѓе работат релативно многу и минуваат низ десетици, илјадници предизвици, со што сепак, се стекнува големо искуство и мудрост.

  Во таа смисла, и сказните, приказните и бајките, сепак, се исклучително поучни и полезни за децата. Тие нѐ учат на:

  Одговорност, самостојност, независност

  Сѐ додека детето живее со родителите, тие се грижат за битните работи, а животот му е мирен и безгрижен. Но, кусо потоа си велиме: „Еј, се секирав дека имам двојка по Географија, а со што се соочувам сега…“ Одеднаш детето има 18 години, свој стан, а свои сметки и обврски, и сѐ друго низ што минуваат сите. Ова е прва лекција – дека мора да се потпреме, пред сѐ – на себеси и дека никој не е должен да ни го прави животот лесен и удобен. Кога ќе ја прифати таа одговорност, животот на човекот, всушност, станува и попријатен.

  Упорност, верба, истрајност

  Успешните луѓе имаат одредена предност пред другите. Веројатно се поупорни во остварувањето на целите и помала е веројатноста да се откажат кога некој од нивните напори ќе наиде на пречка. Но, да можеш да се откажеш и да кажеш – не е важно, но и „да се собереш“ емотивно, да го издржиш привременото „нарушување“ или „тешко време“ (какви што секој доживува) и да продолжиш понатаму – тоа секако нѐ прави посилни лчности. На крајот на краиштата, животот оди само во една насока – напред.

  Емпатија и сочувство

  Колку и да сме успешни, ако сме сами во нашиот успех, тој е нецелосен. Човекот е општествено суштество и има потреба да споделува – и своите достигнувања и тешкотиите. Освен тоа, човекот мора да работи и на својата емпатија – способноста да се стави на местото на другите луѓе, со нивните емоции и искуства – тоа нè прави духовно побогати и всушност ни помага да ги живееме нашите животи со достоинство и смисла – да им помогнеме на другите, кога можеме, на оние на кои им требаме, да сочувствуваме со туѓите чувства, па дури и кога не се согласуваме со нив, да бидеме подготвени да ги чуеме…

  Се разбира, напишани „на парче хартија“, овие лекции звучат лесни за учење… Но всушност, треба многу време, искуство и директен судир со животот за човекот да се убеди дека овие работи се важни. А, како да ги пренесете на децата? Тешко дека ќе се успее целосно, но добар почеток е да им се читаат приказни – тие се полни со вакви лекции, макар и претставени на волшебен начин.

  Важно е детето уште од најмала возраст да го слушне она што следи натаму во животот… Дел од сè тоа можеби нема да го сфати сериозно, но некаде во нивните мисли ќе се вгнездат основните начела коишто ќе го направат подобар и повреден човек.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 35 минути

  Грант од три милиони евра за реконструкција на 30 училишни спортски сали и набавка на спортска опрема

  Вестипред 2 часа

  Се предадоа 264 украински војници од челичарница „Азовстал“

  Македонијапред 3 часа

  Стабилна е состојбата со КОВИД-19, ќе се прави симулација за можна појава на петти бран

  Гостиварпред 4 часа

  Денес прелиминарна распределба на социјалните станови во Гостивар

  Македонијапред 4 часа

  Од продажбата на биоразградливи кеси собрани 44 милиони денари

  Гостиварпред 15 часа

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Вестипред 16 часа

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Гостиварпред 20 часа

  Реновирани одделенија во болницата во Гостивар, инвестиција од 200.000 евра

  Македонијапред 20 часа

  Соборот на СПЦ прогласи канонско единство со МПЦ-ОА

  Гостиварпред 21 час

  Бесплатно летно училиште во Гостивар за деца по јазици, компјутери, уметност, спорт

  Спортпред 22 часа

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 22 часа

  Инфо од полицијата за вчерашниот инцидент во салата Младост во Гостивар

  Македонијапред 24 часа

  На 20 мај истекува рокот за аплицирање за поддршка за набавка на трактор

  Македонијапред 2 недели

  Повредено мече си трчка на патот Дебар – Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец докторант на Универзитетот во Чикаго со проект за учениците во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 1 недела

  Оглас за 22 вработувања во Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар уапсено лице кое си ја нападнало љубовницата

  Вестипред 2 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

  Македонијапред 2 недели

  Ранец паднал од небото врз станбен објект во Неготино, објави Левица

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци засукаа ракави-„Генералка викенд“ како порака за еколошко освестување

  Спортпред 2 недели

  Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

  Гостиварпред 6 дена

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 6 дена

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Спортпред 1 ден

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 3 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 4 недели

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 1 месец

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена