Поврзи се со нас

Гостивар

Пример за сите, злато од човек – Плакета Св.Наум Охридски за прерано починатиот д-р Трајче Нешковски

Објавено

на

  • Shqip

Доктор Трајче Нешковски од Гостивар, кој прерано трагично го загуби животот лани во октомври, постхумно го доби највисокото признание Плакета „Свети Наум Охридски“, што го доделува Лекарската комора за посебен придонес и посветеност во медицината.

„Трајче Нешковски беше млад лекар во подем со голем потенцијал, исклучителен квалитет, посветен на работа. Прераната смрт застана на патот на неговите успеси и подеми.  Д-р Нешковски останува светол пример од кој младите треба да учат што значи да се биде доктор“, беше речено при соопштување на одлуката, на  одбележувањето 29-годишнината од основањето на Комората.

Триесет и две годишниот Нешковски беше специјалист на Клиниката за пулмоалергологија во Скопје. Беше активно вклучен во борбата против ковид, ја водеше ковид-единицата во детската болница Козле, а беше ангажиран и на Инфективната клиника.

„Во вакви моменти доаѓа до необичен спој на емоции зошто тагата се врзува за среќата, а гордоста се бори со недостигот. Несомнено, Трајче ги заслужува сите признанија и награди кои некој може да ги добие, затоа што тој не беше само идеал за професионален и совесен лекар, туку беше идеал за еден млад, реализиран и успешен човек од кој многу генерации треба да учат.“, истакна по тој повод, неговата сопруга Ема Нешковска.

Д-р Трајче останува во срцата на гостиварци, запаметен како добар човек, пријател, посветен и хуман лекар, подготвен да помогне во секоја прилика.

Беше и политички активен, потпретседател и секретар на Социјалдемократската младина на Македонија.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Спортпред 1 час

Меси ја напушти Барселона

Гостиварпред 2 часа

На подрачје на Гостивар активни се пожари на две локации

Вестипред 3 часа

Д-р Кунгуловски за делта сојот, ширењето, ризиците и вакцините

Македонијапред 4 часа

Алармантна состојба со пожарите, се појавуваат нови жаришта

Гостиварпред 7 часа

Короната зема замав! Над 200 нови позитивни, 4 смртни случаи, Гостивар двоцифрен број новозаразени

Гостиварпред 7 часа

Хоспитализирани 105 заразени со ковид во државава, во Гостивар 20

Гостиварпред 8 часа

Марихуаната и кокаинот се‘ почести меѓу младите во Гостивар, родителите да отворат очи

Македонијапред 9 часа

Продолжен конкурсот за реонски попишувачи и инструктори до 12 август

Спортпред 9 часа

ФФМ го промовира селекторот Милевски

Гостиварпред 10 часа

Уапсен гостиварец заради агресија и обид за напад на полицајци

Македонијапред 11 часа

Прогласена кризна состојба во траење од 30 дена

Македонијапред 12 часа

МТСП: 60% од вработените во градинките вакцинирани, апел до останатите да примат вакцини

Гостиварпред 13 часа

Екстремно топло – попладне дожд и грмежи

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 4 дена

Се празнува Илинден, значаен датум од историјата на Македонија

Гостиварпред 1 недела

Пронајден човечки труп на патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 1 недела

МВР отвори оглас за 39 вработувања

Еден ден со..пред 2 недели

ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

Гостиварпред 1 недела

Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

Гостиварпред 1 недела

Хрватица физички нападнала полицаец во Гостивар

Еден ден со..пред 5 дена

ЕДЕН ДЕН СО: Шпреса Усеини, директорка на ООУ „Исмаил Ќемали“ Гостивар

Гостиварпред 6 дена

На патарината во Гостивар уапсени тројца млади со дрога

Гостиварпред 2 недели

Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

Гостиварпред 1 недела

Гостиварка простирајќи алишта изгубила контрола и паднала од балкон

Македонијапред 2 недели

Запленета марихуана вредна околу 150.000 евра, приведени пет лица

Гостиварпред 6 дена

Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

Спортпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 2 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 3 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 3 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 6 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 7 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 10 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 11 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 11 месеци

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 12 месеци

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Гостиарскипред 1 година

ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

ФОТО ВЕСТпред 1 година

Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!