Поврзи се со нас

Занимливости

Примерок од првите „Ајфони“ продаден за 63.000 долари

Објавено

на

Примерок од првата генерација „Епл ајфон“ паметни телефони е продаден на наддавање за 63.000 долари, што е околу 100 пати повеќе од првичната цена.

Мобилниот телефон продаден на интернет-аукција на „ЛЦГ окшнс“, се наоѓа во кутија којашто никогаш не била отворена. Кога се појави на пазарот, првиот „Ајфон“ чинеше 599 долари, а имаше екран од коро 9 сантиметри и камера од два мегапиксели, како и 4 или 8 гигабајти внатрешна меморија. Уредот користеше 2-Г мрежа, можеше да се поврзе на интернет, а беше достапен и „Ајтјунс“ за корисниците, но немаше тн. продавница за апликации.

Наддавањето и понудите почнаа да доаѓаат на почетокот на овој месец, па првата беше 2.500 долари, а по уште 27 наддавања, таа достигна 63.356 долари и 40 центи. Името на купувачот не е објавен, но се знае дека живее во САД.

Што се однесува до историјата на самиот мобилен телефон, тој ѝ припаѓал на козметичарката Карен Грин која го добила на подарок, но никогаш не го отворила. Кога приказната за уредот се прошири во јавноста во 2019 година, тој беше проценет на 5.000 долари.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена