fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Притвор за дилери на марихуана во Гостивар

Објавено

на

На четири млади лица, жители на гостиварски села определен им е 30 дневен притвор поради дилање марихуана.

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против лицата кои се на возраст од 32, 24, 19 и 20 години. За За нив постои основано сомнение дека како соизвршители го сториле кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

„Четворицата осомничени заеднички се договориле да набават дрога, мерејќи ја на дигитaлна вага да ја распоредат  и да ја продаваат низ Гостивар.  На 9.9.2020 при полициска акција  пронајдена е дрогата во вкупна нето маса од  25,00 грама, заедно со дробилки за мелење на дрогата и дигиталната вага. Дрогата марихуана била распоредена во повеќе пакувања и скриена кај осомничените и во вулканизерска работилница на еден од осомничените.“, соопшти обвинителството.

Поради околности кои укажуваат на постоење опасност од бегство на осомничените, опасност дека ќе го повторат кривичното дело и дека ќе влијаат на сведoци, јавниот обвинител до Основниот суд Гостивар доставил предлог за определување на мерката притвор за осомничените. Судот со Решение на четворицата осомничени им определил притвор во траење од по 30 дена.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!