Поврзи се со нас

Гостивар

Притворено лице од Неготино Полошко, се сомничи за учество во странска војска

Објавено

на

СВР Тетово информира дека вчера (6 април) околу 11.00 часот во Неготино Полошко, полициски службеници го лишиле од слобода 30-годишниот З.С. од ова село, на барање на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, а во координација со Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корпуција, поради сомнение за сторено кривично дело „учество во странска војска, полиција, паравоени или параполициски формации“, казниво по член 322-а став 3 од Кривичниот законик.

Тој бил приведен во полициска станица и изведен пред Судија на претходна постапка, при што му е определена мерка притвор.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

I arrestuar një person nga Negotina e Pollogut dyshohet se ka marrë pjesë në ushtri të huaj

Објавено

на

SPB Tetovë njofton se dje (6 prill) rreth orës 11:00 në Negotinë-Pollog, zyrtarët policorë kanë arrestuar 30-vjeçarin Z.S. nga ky fshat, me kërkesë të Departamentit për Luftimin e Krimit të Organizuar dhe të Rëndë, dhe në koordinim me Prokurorinë Themelore Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, për dyshimin për kryerjen e veprës penale “pjesëmarrje në ushtri të huaj, polici, formacione paraushtarakë apo parapolicore”, e dënueshme sipas nenit 322-a paragrafi 3 i Kodit Penal.

Ai është ndaluar në stacionin policor dhe është dërguar para gjykatësit të procedurës paraprake, gjatë së cilës i është caktuar masa e paraburgimit.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена