Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Проблеми кои настануваат во нашето тело ако консумираме премногу сол

Објавено

на

  Солта ја додаваме во секое јадење и на храната и‘ дава подобар вкус, но премногу сол може да има катастрофално влијание врз здравјето. Експертите препорачуваат внесување од 1500 до 2400 милиграми сол на ден. Најлошо е ако внесеме најмногу сол од преработената храна, бидејќи тоа дополнително го зголемува ризикот од здравствени проблеми со оглед на тоа што преработената храна содржи многу малку хранливи материи, многу калории, како и премногу сол.

  Дознајте подолу што може да се случи ако консумирате премногу сол и како да го намалите внесот на сол.

  Може да имате проблеми со бубрезите

  Хранењето богато со натриум го зголемува ризикот од развој на камења во бубрезите, бидејќи ја зголемува количината на калциум во урината, што е клучен фактор за формирање камења. Со конзумирање на поголеми количини сол, телото задржува повеќе вода обидувајќи се да го раствори натриумот. Под нормални околности, телото го отстранува вишокот течност со филтрирање на крв низ бубрезите за да се извлече вода од крвта, меѓутоа кога хранењето содржи многу натриум, бубрезите ќе отстранат помалку вода и тоа ќе доведе до зголемување на крвниот притисок. Ова може да предизвика откажување на бубрезите, бидејќи како што се зголемува крвниот притисок поради вишок сол, тоа создава огромен притисок врз артериите што одат до бубрезите.

  Солта може да го зголеми крвниот притисок

  Како што споменавме погоре, луѓето кои што внесуваат многу сол имаат поголем ризик од висок крвен притисок. Ова се случува затоа што солта го стимулира задржувањето на водата, што пак го прави срцето да работи побрзо. Ова создава голем притисок и притисок врз органите, што може да доведе до срцеви заболувања, мозочен удар, деменција, кардиоваскуларни болести и други сериозни проблеми.

  Се чувствувате надуено

  Како што веќе споменавме, кога консумирате премногу натриум, задржувате вода. Повеќето луѓе размислуваат само за надуеност во стомакот, сепак натриумот може да поттикне задржување на водата низ целото тело. Оток може да се почувствува во стапалата, нозете и рацете, што се нарекува едем. Една вечер консумирање премногу сол најверојатно нема да предизвика повеќе отоци, но со текот на времето задржувањето на водата предизвикано од хранењето богато со сол, секако може да резултира со хронична надуеност.

  Може да се чувствувате збунето

  Луѓето кои консумираат многу сол обично не пијат доволно вода, а дехидрираноста исто така може да биде причина за нарушувања како збунетост.

  Може да предизвика остеопороза

  Со мокрење, телото губи калциум, и колку повеќе сол консумирате, толку повеќе калциум ќе изгубите затоа што ќе уринирате повеќе. Кога нема доволно калциум во крвта може да се предизвика остеопороза.

  Како да се намали внесот на сол?

  • избегнувајте или значително ја намалувате потрошувачката на преработена и брза храна; повеќето од овие намирници содржат премногу сол и воопшто немаат квалитетни хранливи материи.

  • проверете дали имате доволно калиум во вашата исхрана. Некои од најдобрите извори на калиум се банани, сладок компир, спанаќ, авокадо и домати.

  • Подготвувајте што повеќе оброци дома и додавајте зачини без сол во храната. Разни зачини без сол може да се најдат во продавниците за храна.

  • Купувајте свежи намирници, овошје, зеленчук и месо и ограничувајте ја потрошувачката на конзервирана храна со додадена сол.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 7 часа

  227 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 15 починати лица

  Локални избори 2021пред 8 часа

  Ахмети и Бејта на средба во Дебреше: Бараме поддршка не за свој интерес, туку за проекти и развој

  Македонијапред 11 часа

  Трета доза антиковид вакцина до сега примиле 10.386 граѓани

  Гостиварпред 16 часа

  Тројца повредени во судир на автомобили кои ги возеле малолетник и 18 годишник

  Гостиварпред 17 часа

  Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше на света литургија во новоизградена црква во Загреб

  Гостиварпред 18 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Локални избори 2021пред 19 часа

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Занимливостипред 19 часа

  Од најмалите до најголемитe – факти кои докажуваат колку се фасцинантни животните

  Вестипред 1 ден

  КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

  Гостиварпред 1 ден

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 дена

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 6 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 18 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 6 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 2 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!