Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Проблемот со кучињата скитници ја вжешти дискусијата во Советот на Гостивар

Објавено

на

Програмата за справување со проблемот со кучињата скитници ја вжешти атмосферата во Советот на Општина Гостивар. Документот беше усвоен едногласно, но на гласањето му претходеше остра дебата меѓу противничките советнички групи.

„За жал, кучињата скитници во Гостивар се топ тема. Општината се рекламира дека прави нешто, а кучињата се множат, постојано има случаи на каснување и ситуацијата е навистина загрижувачка.Сакам да прашам дали се` уште кучињата се носат да се третираат во Тетово, нема ли ветеринари во Гостивар и освен перење на пари, каков конкретен чекор ќе преземе општината за овој проблем“, рече советникот од ДУИ, Адис Исмаили.

Му реплицираше советничката од Алијанса за Албанците, Њомза Шаќири која рече дека проблемот го има на целата територијата на земјава, дека општината презема мерки, а дополнително и се отежнува работата со носење на кучиња од други градови.

„До општината биле доставувани фотографии и видеа на кои се гледа како во Гостивар се истоваруваат бездомни кучиња со камиони од други места. Со донесувањето на оваа Програма, третирањето на кучињата ќе почне посериозно и затоа треба да се поддржи“, изјави Шаќири.

Советникот од СДСМ, Зоран Ангелов посочи дека општинската власт што побрзо треба да го реши проблемот. „Секоја недела има каснувања, дали на деца или возрасни луѓе. Еве, сега пред општината да излезете, ќе видите дека има пет-шест кучиња. Овде се работи за агилност на општинската власт, кажете каде е стационарот за кој се зборува? Час поскоро мора да се реши проблемот. Што се однесува до Програмата, хартијата трпи се`, но така не доаѓаме до решение. Треба да се работи“, рече советникот.

Во дебатата се вклучи и Миртезан Селими, советник од Алијансата, кој побара Програмата да биде поддржана од советниците како чекор напред во справување со проблемот. „Факт е дека кучињата скитници се проблем кој бара сериозен третман и тоа не е само во Гостивар, туку и во цела земја, па и на балканските простори. Оваа програма е во рамки на законот и треба да и дадеме поддршка“, нагласи Селими.

Од Општината проценуваат дека во градското подрачје и приградските населби на  Гостивар има околу 350 бездомни кучиња. Со Програмата се предвидува заловување и третирање на сите кучиња скитници до крајот на годината, во неколку организирани акции и по потреба во случај на пријава од граѓани за агресивни кучиња скитници.

Финансирањето ќе се врши од средствата предвидени во буџетот во висина од 2 милиони денари.

 

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 2 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 3 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Македонијапред 4 часа

Раководителите на институциите може да ја изгубат работата ако не штедат струја

Македонијапред 5 часа

Поскапува дизелот

Гостиварпред 6 часа

Се‘ е подготвено за прослава на големиот празник Преображение во Гостивар

Вестипред 6 часа

Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол

Гостиварпред 7 часа

Несреќа во Гостивар, повредена малолетничка и 18 годишник

Вестипред 8 часа

Русија бележи пораст од 38 отсто на приходите од извозот на енергенси оваа година, се наведува во владин документ

Гостиварпред 9 часа

Апсење во Гостивар, пронајдени 34 пакувања хероин

Македонијапред 10 часа

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 10 часа

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 21 час

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 1 ден

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Македонијапред 2 недели

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена