fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Продаден дел од Ајфеловата кула

Објавено

на

Дел од скалилата на Ајфеловата кула во Париз, со висина од безмалку 3 метри, продадени се за 274.475 евра, потврдено е од аукциската куќа Аркиријал.

Скалилата, кои ги поврзуваа вториот и третиот кат од кулата, околу 14 скали високи 3 метри кои потекнуваат од оригиналното скалиште од прочуената “Железна дама“ од 1889-та година, продадено е на аукција.

Поради вградување на лифтот помеѓу катовите во 1983-та година било неопходно да се демонтира дел од скалите на неколку делови.

Еден дел од скалиштето се наоѓа на првиот кат од Ајфеловата кула како експонат, додека некои делови се наоѓаат во музеите ширум Франција или во приватни колекции.

Инаку, Ајфеловата кула е висока 324 метри и е еден од симболите на Париз. Кулата ја изградил Густав Ајфел во 1889-та година како експонат за Светската изложба по повод прославата од стогодишнината од Француската револуција.

Кога била изградена, многу еминентни парижани и обични граѓани сметале дека е грда и дека треба да се сруши, а денес има репутација на ремек дело во светската архитектура.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!