Поврзи се со нас

Вести

Продажбата на автомобили во ЕУ во 2022 година на најниско ниво

Објавено

на

Продажбата на нови автомобили во Европската Унија има пад во 2022 година, на најниско ниво од 1993., поради недостиг на делови што предизвика прекини во производството, објави здружението на производители АЦЕА.

Во 26-те земји на ЕУ, без Малта, минатата година се регистрирани 9,26 милиони нови автомобили, што е најмалку од 1993. и покрај подобрувањето во периодот од август до декември, забележува АЦЕА. Во однос на 2021 година, продажбата е намалена за 4,6 отсто.

Во категоријата водечки пазари, само Германија има раст во 2022 година, за 1,1 отсто, благодарение на напредокот во декември. Во Италија продажбата е намалена за 9,7 отсто, во Франција за 7,8 отсто, а во Шпанија за 5,4 отсто.

Во декември, продажбата на ниво на ЕУ има скок за 12,8 отсто во споредба со истиот месец претходната година, со регистрирани 896.967 нови автомобили.

Во групата од четири водечки пазари, Германија и Италија забележаа двоцифрен раст на продажбата, за 38,1 и 21 отсто, соодветно.

Шпанскиот пазар има пад од 14,1 отсто, додека францускиот пазар стагнира.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 27 минути

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 31 минута

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 36 минути

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 2 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 15 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 17 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 20 часа

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 20 часа

Над 60 казнети за брзо возење во Гостивар при вчерашната акција

Македонијапред 22 часа

Се намалува цената на горивата од полноќ

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена